czwartek, 7 stycznia 2021 13:42

Małopolska. Będą testy dla nauczycieli. Ilu się zgłosiło?

Autor Marzena Gitler
Małopolska. Będą testy dla nauczycieli. Ilu się zgłosiło?

W Małopolsce w przyszłym tygodniu ruszą testy przesiewowe dla nauczycieli klas I-III w kierunku koronawirusa. Udział w nich zadeklarowało już niecałe 30% wszystkich nauczycieli z tej grupy. Jak będą wyglądały?

-  Do chwili obecnej udział w akcji zadeklarowało ok. 10 325  nauczycieli z ogólnej liczby ok. 27 000, ponadto lista osób chętnych do  badania jest jeszcze "otwarta" - można się dopisać - informuje Piotr Pokrzywa, wz. Rzecznika Prasowego WSSE w Krakowie.

W Małopolsce wymazy będą pobierane w 20 punktach "drive thru" oraz w 20 punktach utworzonych doraźnie. Na przykład w powiecie wielickim będzie to Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. J. Piłsudskiego 105.

Bezpłatny test w kierunku wykrycia wirusa Sars-CoV-2 mogą wykonać nauczyciele klas I do III szkół podstawowych oraz szkół specjalnych i pracownicy niepedagogiczni . Piszemy o tym tu:

Wieliczka. Ruszają przesiewowe testy nauczycieli
W Wieliczce rozpoczynaja się zapowiedziane przez rząd przesiewowe tasty nauczycieli. Kogo obejmą?

- Osoby testowane będą informowane o godzinie i miejscu zrobienia testu - dodaje Piotr Pokrzywa. Współorganizatorami akcji będą lokalne sanepidy, WSSE w Krakowie i miejscowe komendy PSP.

Jak będzie przebigać akcja testów dla nauczycieli?

Jak informuje restor zdrowia Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR. Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. "Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania" - zapewnia ministerstwo. "Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii" - dodaje.

Co ze szczepieniami dla nauczycieli?

Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, którzy w Narodowym Programie Szczepień znależli się w grupie I rozpoczną się już w połowie stycznia 2021 r. Szczepienia będą realizowane w:

  • przychodniach (POZ),
  • szpitalach,
  • szpitalach rezerwowych,
  • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Procedura rejestracji na szczepienia jest bezpieczna i prosta. Została on szczegółowo opisana na stronie internetowej Szczepienie przeciwko COVID-19.

Małopolska - najnowsze informacje