niedziela, 12 lipca 2020 09:38

Małopolska: To nie żarty - kolejne duże ognisko. Tym razem Zakopane – utworzono sztab kryzysowy

Autor Tomasz Stępień
Małopolska: To nie żarty - kolejne duże ognisko. Tym razem Zakopane – utworzono sztab kryzysowy

Po zakażeniach na Sądecczyźnie i powiecie limanowskim najnowsze dane przyniosły informacje o gwałtownym wzroście zachorowań w powiecie tatrzańskim. Na 29 wszystkich przypadków w Małopolsce 17 jest właśnie z tego powiatu. Wygląda na to, że mamy kolejne duże ognisko zachorowań w południowej części województwa.

Do 4 lipca w powiecie tatrzańskim praktycznie nie było prawie zakażeń. Na Covid-19 chorowały 3 osoby i region był na najlepszej drodze do całkowitego pozbycia się wirusa. Tydzień później liczba chorych wzrosła do 24 i wiele wskazuje na to, że będzie dalej rosnąć. Dzisiaj powiększyła się o 17 nowych przypadków. Skąd tyle zachorowań? Większość zakażonych to żałobnicy, którzy uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych Zofii Karpiel-Bułecki 2 lipca. Osoba zarażona koronawirusem odbierała kondolencje, a wczoraj zakopiański sanepid apelował do wszystkich obecnych na uroczystości do zgłaszania się do jednostki.

Zakopane: Osoba zarażona koronawirusem na pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki. Byli też celebryci
Jak podaje portal onet.pl na pogrzebie Zofii Karpiel-Bułecki osoba zarażona koronawirusem “odbierała kondolencje”. Zakopiański sanepid zaapelował do wszystkich obecnych na uroczystości do zgłaszania się do jednostki. Wydany komunikat brzmi następująco: > KOMUNIKAT Państwowy Powiatowy Inspektor San…

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z tego ogniska choroby zgłosiło się już kilkadziesiąt osób, które zostały objęte kwarantanną. Cały czas przyjmowane są kolejne zgłoszenia. Sanepid zgłaszające się osoby, u których potwierdzono kontakt z zakażonymi, kieruje na testy przeprowadzane w uruchomionym natychmiast punkcie pobrań zlokalizowanym obok Szpitala Powiatowego przy ul. Kamieniec. W Zakopanem działa sztab kryzysowy, który analizuje sytuację w mieście. Urząd Miasta apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzeganie obowiązujących zasad związanych z zakrywaniem nosa i ust, dezynfekcją rąk oraz zachowywaniem społecznego dystansu.

– Zwracamy się także z apelem do tych z Państwa, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi osobami, o niezaniedbywanie zgłoszenia tego faktu do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz stosowanie się do dalszych wytycznych dotyczących wykonania testów i kwarantanny. Od tego zależy zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i turystów – mówi rzecznik Zakopanego.

Ciągle nie najlepsza sytuacja jest na Sądecczyźnie, gdzie dziś odnotowano 13 nowych przypadków.

Powiat nowosądecki: Koronawirus nie odpuszcza. Kolejne zakażenia [AKTUALIZACJA]
W związku ze złą sytuacją epidemiologiczną niektóre urzędy gminy oraz urząd w Starym Sączu zamykają się. Sytuacja pogarsza się również w kościołach. Msze w Zawadzie oraz w Jamnicy zostały odwołane.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym na terenie miasta Nowy Sącz oraz powiatu nowosądeckiego Wojewoda Małopolski wydał decyzję dotyczącą czasowego zawieszenia działalności na terenie miasta w terminie od 13 do 19 lipca 2020 r. w następujących instytucjach:

 • placówki wsparcia dziennego
 • dzienne domy i kluby seniora , w tym działające w ramach Programu Senior+ oraz inne placówki dla osób starszych
 • środowiskowe domy samopomocy
 • warsztaty terapii zajęciowej

Dostosowując się do powyższej decyzji i mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza osób w podeszłym wieku i dzieci, Prezydent Miasta Ludomir Handzel polecił zawieszenie w podanym terminie działalność w/w placówek.

Małopolska [12 lipca]

 • zakażonych: 2 019  (+29)
 • zmarło: 45
 • wyzdrowiało: 1368 (+3)
 • aktywnie chorych: 630 (+26)

WSSE w Krakowie przekazała informacje o wykryciu kornawirusa u kolejnych 29 osób. Większość jest z powiatu tatrzańskiego, gdzie do tej pory praktycznie nie było prawie zakażeń. Osoba zakażona wirusem SARS-CoV-2 była na pogrzebie zasłużonej mieszkanki Zakopanego i od niej zaraziło się już kilkanadziesiąt osób.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem:

 • powiat tatrzański (17 osób)
 • m. Kraków (3 osoby)
 • m. Nowy Sącz (3 osoby)
 • powiat nowosądecki (2 osoby)
 • powiat gorlicki (1 osoba)
 • powiat krakowski (1 osoba)
 • powiat wadowicki (1 osoba)

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

MUW przekazał też informację o kolejnych ozdrowieńcach z naszego województwa. Są to osoby z powiatów:

 • krakowskiego (2 osoby)
 • oświęcimskiego (1 osoba)

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 12.07.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 2048 zakażonych (nowych 29)

(powiat bocheński: 152, powiat brzeski: 69, powiat chrzanowski: 38, powiat dąbrowski: 15, powiat gorlicki: 14, powiat krakowski: 93, m. Kraków: 361, powiat limanowski: 169, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 159, powiat nowosądecki: 222, m. Nowy Sącz: 66, powiat nowotarski: 20, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 110, powiat proszowicki: 11, powiat suski: 194, powiat tarnowski: 116, m. Tarnów: 14, powiat tatrzański: 29, powiat wadowicki: 40, powiat wielicki: 129)

w tym:

a. aktywnych zakażeń(przypadki jeszcze niewyleczone): 630

- osoby hospitalizowanemające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 103

• Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 98

• Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie: 1

• Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1

• Szpital Specjalistyczny w Chorzowie: 1

• Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 2

- osoby izolowanemające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 527

b. wyleczeni: 1368(nowych 3)

(powiat bocheński: 141, powiat brzeski: 64, powiat chrzanowski: 28, powiat dąbrowski: 11, powiat gorlicki: 7, powiat krakowski: 74, m. Kraków: 263, powiat limanowski: 105, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 150, powiat nowosądecki: 31, m. Nowy Sącz: 28, powiat nowotarski: 12, powiat olkuski: 11, powiat oświęcimski: 78, powiat proszowicki: 6, powiat suski: 144, powiat tarnowski: 44, m. Tarnów: 14, powiat tatrzański: 5, powiat wadowicki: 23, powiat wielicki: 117)

c. zgony COVID-19: 45

(powiat bocheński: 3, powiat brzeski: 2, powiat krakowski: 1, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 4, powiat oświęcimski: 4, powiat proszowicki: 2, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 2, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 5

(powiat bocheński: 2, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych(w tym osoby objęte kwarantanną): 5710

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 5488

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 2453

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 39

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 1

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 1680 (poprzednia doba: 1 532 badań).

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje