poniedziałek, 6 lipca 2020 08:25

Powiat nowosądecki: Koronawirus nie odpuszcza. Kolejne zakażenia [AKTUALIZACJA]

Autor Wiktoria Mitura
Powiat nowosądecki: Koronawirus nie odpuszcza. Kolejne zakażenia [AKTUALIZACJA]

W związku ze złą sytuacją epidemiologiczną niektóre urzędy gminy oraz urząd w Starym Sączu zamykają się. Sytuacja pogarsza się również w kościołach. Msze w Zawadzie oraz w Jamnicy zostały odwołane.

U jednego z pracowników Urzędu Gminy w Podegrodziu wykryto zakażenie koronawirusem. Sytuacja jest opanowana, jednak praca urzędu została ograniczona.  Na stronie internetowej gminy widnieje komunikat:

"W ZWIĄZKU Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ NA TERENIE NASZEGO KRAJU WIRUSA SARS-COV-2 (TZW. KORONAWIRUSA) ORAZ W TROSCE O PAŃSTWA ZDROWIE, INFORMUJEMY ŻE OD DNIA 3 LIPCA 2020 R. DO ODWOŁANIA, URZĄD GMINY PODEGRODZIE OGRANICZA SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ TYLKO DO FORMY TELEFONICZNEJ I MAILOWEJ".

Wójt Stanisław Banach uspokaja:

- Jeden z pracowników jest zarażony. Teraz musimy zaczekać siedem dni na wyniki badań jego najbliższych współpracowników. Gdy je poznamy, zdecydujemy co robić dalej. A już teraz na wszelki wypadek ograniczyliśmy pracę Urzędu Gminy i przenieśliśmy czasowo obsługę mieszkańców na zewnątrz - wyjaśnia włodarz gminy dodając, że współpracownicy z pokoju zarażonej osoby obecnie przebywają w swych domach i pracują zdalnie.

Podobna sytuacja ma miejsce w Gminie Łącko. Wójt Jan Dziedzina na stronie Urzędu Gminy poinformował o ponownym wstrzymaniu przyjmowania petentów. Komunikat brzmi:

"W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną w naszej gminie, informujemy, że Urząd Gminy Łącko, Ośrodek Pomocy Społecznej w Łącku oraz Samorządowe Centrum Usług Wspólnych Gminy Łącko ponownie wstrzymuje przyjmowanie petentów. O ewentualnym wznowieniu przyjęć będziemy informować na stronie urzędu oraz na profilu facebookowym gminy. Ponadto, informujemy, że załatwianie wszelkich spraw powinno się odbywać tak, jak w poniższej instrukcji. Link do instrukcji: https://www.lacko.pl/informacja-jak-zalatwic-sprawy-w.html"

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pracownika Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Starym Sączu. To kobieta, która zajmowała się działem Gospodarki Odpadami. Miała częsty kontakt z mieszkańcami. Starosądeczanie zgłaszali się m.in. po kody kreskowe na worki na odpady, czy w sprawie deklaracji śmieciowych. Pracownicy urzędy mający bezpośredni kontakt z zakażoną, zostali objęci kwarantanną. Wkrótce zostaną poddani testom na koronawirusa. Obecna sytuacja zmusiła burmistrza Starego Sącza do ograniczenia działalności urzędu miasta. Od dzisiaj (06.07.) do odwołania ogranicza się działalność Urzędu Miejskiego w Starym Sączu do obsługi klienta w formie telefonicznej oraz elektronicznej.

- Jesteśmy w kontakcie z Sanepidem. Osoby, które pojawiały się w ostatnim czasie w urzędzie, zwłaszcza żeby załatwić sprawę związaną z gospodarką odpadami, prosimy o to by obserwowali siebie. Liczymy na to, że nie doszło do zakażenia żadnego z mieszkańców, ale nie możemy tego wykluczyć - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. - Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy sugerujące możliwość zakażenia koronawirusem, należy skontaktować się z Sanepidem w Nowym Sączu.

To jeszcze nie koniec!

Koronawirusa wykryto u jednego z kapłanów, który w ostatnim czasie przebywał na plebanii w Zawadzie oraz w kaplicy w Jamnicy. Nabożeństwa w kościele parafialnym w Nowym Sączu-Zawadzie oraz w kaplicy zostały zawieszone do odwołania. Wszyscy księża w parafii zostali poddani kwarantannie domowej.

Na stronie internetowej parafii widnieje komunikat opublikowany w piątek (03.07.):

"Nabożeństwa w naszym kościele parafialnym i w kaplicy w Jamnicy zostały zawieszone do odwołania. Zamówione intencje mszalne zostaną odprawione w wyznaczonych terminach w kaplicy św. Antoniego na plebanii. Również do odwołania nieczynna jest kancelaria parafialna. W związku z kontaktem z osobą zarażoną koronawirusem (w chwili kontaktu osoba ta nie wiedziała, że jest zarażona) wszyscy księża decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Sączu zostali poddani kwarantannie domowej. Kościół parafialny został poddany dezynfekcji. Również w kaplicy w Jamnicy zostanie przeprowadzona dezynfekcja. Dziękujemy wszystkim za dar modlitwy w naszej intencji, za życzliwość i oferowaną pomoc. Całą naszą wspólnotę parafialną obejmujemy kapłańską modlitwą oraz ofiarą Mszy świętej. Przypominamy również, że Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, w obecnej sytuacji, utrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy świętej w niedziele i święta nakazane dla: osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19".

Zakażenia potwierdzono również u pracowników Urzędu Pocztowego Nowy Sącz 2. O tym, pisaliśmy tutaj:

Nowy Sącz: Koronawirus w jednej z placówek Urzędu Pocztowego
26 czerwca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia pracownika w UP Nowy Sącz 2. Koronawirusa wykryto również u dwóch kolejnych osób. Jak obecnie wygląda sytuacja w Urzędzie Pocztowym?

Na dzień dzisiejszy (06.07.) na Sądecczyźnie zakażonych koronawirusem jest łącznie 135 osób. 19 przypadków w Nowym Sączu, 116 w powiecie nowosądeckim. Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej znaleźć można tutaj:

Koronawirus w Małopolsce 6 lipca. Ognisko nie wygasło. Złe wiadomości dla Limanowszczyzny
Raport zakażeń Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przyniósł informację o 12 kolejnych zakażeniach w regionie. Osiem z nich pochodzi z powiatu limanowskiego.

Obecnie na kwarantannie w Sądecczyźnie znajdują się aż 1025 osób! W powiecie jest ich 893, a w Nowym Sączu 132 osoby.

AKTUALIZACJA

Poza wymienionymi wyżej gminami, które ograniczyły działalność dołączyła dziś jeszcze Gmina Nawojowa. Wójt dr inż. Stanisław Kiełbasa, poinformował o tym, na stronie internetowej gminy.

"W związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną w naszej gminie i zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa rodzin, od poniedziałku 6 lipca 2020 r. do odwołania ogranicza się działalność Urzędu Gminy Nawojowa do obsługi klienta w formie telefonicznej oraz elektronicznej.  Jedynie w sytuacjach wyjątkowych, w których konieczny będzie osobisty kontakt z pracownikiem Urzędu, obsługa klienta możliwa będzie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z pracownikiem merytorycznym. Sprawy w miarę możliwości można załatwić w formie korespondencji tradycyjnej, elektronicznej, poprzez kontakt telefoniczny lub za pomocą platformy www.obywatel.gov.pl."


Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje