piątek, 23 sierpnia 2019 08:10

Małopolski Festiwal Smaku w Brzesku

Autor Jakub Tomasik
Małopolski Festiwal Smaku w Brzesku

W niedzielę 25 sierpnia odbędzie się kolejny przystanek w podróży po małopolskich smakach. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.00 na Rynku.

Jak opowiadają najstarsi mieszkańcy tego regionu, tradycja suszenia śliw w okolicy Brzeska powstała dawno. Nieznany już dziś z nazwiska ksiądz proboszcz, zamiłowany sadownik, swoim parafianom jako pokutę zadawał posadzenie kilku lub kilkunastu drzew owocowych, w zależności od wyznanych na spowiedzi grzechów. Ponieważ na glebach w okolicy jabłonie, czereśnie czy grusze słabo rosły i źle owocowały, kazał ludziom sadzić śliwy. Śliwka to jeden z najpopularniejszych polskich owoców, podstawa ciast, kompotów i dań na słodko. Śliwka z Iwkowej będzie także królową Małopolskiego Festiwalu Smaku w Brzesku.

Podczas festiwalu Andrzej Polan – znany mistrz kuchni przygotuje pyszne sadzone grzanki z grzybami i serem, delikatne ciasto z jabłkami oraz gulasz jagnięcy z warzywami i mordoniami w towarzystwie gołki. Składnikiem wszystkich tych dań będzie właśnie śliwka.

Zapowiada się istna uczta, bo oprócz wyczarowanych przez Andrzeja Polana dań, panie z kół gospodyń wiejskich przygotują mnóstwo regionalnych smakołyków, którymi tradycyjnie już będzie można się częstować.

Wszyscy, którzy wybiorą się na Małopolski Festiwal Smaku będą mogli także zrelaksować się w specjalnie przygotowanej strefie wypoczynku, oglądając występy artystyczne Szkoły Tańca Thomas Dance, czy słuchając Mini Recitalu Katarzyny Gawędy oraz koncertu wokalistów z Miejskiego Ośrodka Kultury.

Dodatkowych emocji dostarczy także konkurs na najsmaczniejszy produkt wśród biorących udział w wydarzeniu kół gospodyń wiejskich oraz wystawców.

Oprócz uczty dla podniebienia na wszystkich festiwalowych gości czeka także gif budka, strefa dla dzieci, a także quiz wiedzy o Małopolsce i o małopolskich smakach, w którym każdy odwiedzający będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę o regionie oraz wygrać małopolskie upominki.

Dla wszystkich, którzy będą chcieli uzupełnić swoje zapasy w spiżarni w festiwalowym miasteczku będzie można zakupić produkty regionalne bezpośrednio u producentów.

inf. małopolska.pl

Brzesko - najnowsze informacje