W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury podpisano dziś umowę na przebudowę tego 45-letniego obiektu. Tę epokową i długo oczekiwaną inwestycję będzie realizowało konsorcjum rodzinnych firm Potoczak i Robex – bud ze Skawy. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi tuż po wyborach 13 października, natomiast termin oddania zmodernizowanego MOK-u do użytku przypada na 5 maja 2021 roku.
Budynek, który miał sławić 30-lecie Polski Ludowej, przez dwa lata będzie się zmieniał w nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku.
– Po raz pierwszy w takich okolicznościach podpisuję umowę, ale jest to też największa inwestycja, jaką do tej pory realizowałem jako burmistrz – mówił jeszcze przed podpisaniem umowy, burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha. Zaznaczał, że podpisanie umowy to podniosła i uroczysta chwila, a sama inwestycja – to wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców całego regionu – To nie jest budynek służący tylko i wyłącznie mieszkańcom Nowego Targu, ale jest to budynek, który zaspokaja potrzeby obcowania z kulturą mieszkańców praktycznie od Szczawnicy po Lipnicę Wielką, od Tatr po Rabkę – raz jeszcze przypomniał burmistrz. Zgodnie z umową, termin rozpoczęcia prac to 30 dni od dnia jej podpisania, jednak prawdopodobnie opóźni się on o kilka dni ze względu na wybory parlamentarne. Termin zakończenia przypada na koniec marca 2021 roku, a dzień oddania zrewitalizowanego budynku do ponownego użytku – dokładnie na 5. maja 2021 roku.
– Mogę zapewnić, że my postaramy się, żeby ta inwestycja przebiegała bez jakichkolwiek problemów. Jest to dla nas wielki zaszczyt, że w naszym powiecie, w mieście Nowy Targ będziemy taką inwestycję wykonywać – mówił Stanisław Potoczakreprezentujący konsorcjum firm Potocza i Robex-bud ze Skawy, wykonawca inwestycji. Firma ma na swoim koncie porównywalne realizacje – właśnie kończy budowę Teatru Rabcio w Rabce-Zdroju, wcześniej realizowała również tak duże inwestycje, jak Mediateka XXI wieku w Tychach, czy Szkoła Muzyczna w Myślenicach – Nie jesteśmy nowicjuszami w wykonywaniu takich inwestycji – zapewnił wykonawca. Dodał też, że kwota przeznaczona na przebudowę (łącznie będzie to ponad 35 mln zł) absolutnie nie wystarczyłaby na budowę całkiem nowego obiektu w innej lokalizacji – jak sugerowali oponenci.
Kwota podpisanej w dniu dzisiejszej umowy to 34 mln 680 tys. złotych brutto, z czego 6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach konkursu na rewitalizację miast i ośrodków kultury. Zanim jednak wykonawca wejdzie w teren z pracami budowlanymi, MOK i bibliotekę czeka niełatwa logistycznie przeprowadzka. Praca Miejskiego Ośrodka Kultury, na czas remontu przeniesiona zostanie do innych, miejskich obiektów – m.in. Wieży Wodnej i Muzeum Drukarstwa, a w listopadzie – na piętro wyremontowanego dworca kolejowego. Biblioteka znajdzie tymczasową lokalizację w budynku PZU na rogu ulic Krzywej i Kolejowej.
– Po przebudowie obiektu Związek Podhalan nadal będzie miał w nim swoją siedzibę, tyle, że w innej lokalizacji – deklaruje burmistrz, który apel o symboliczny nawet udział w wiekopomnej inwestycji wystosował także do Podhalan zza Wielkiej Wody, liczy również na pomoc powiatu. – Stolica Podhala zasługuje na taki obiekt po 45 latach. Bez wyjeżdżania do Krakowa będziemy mogli smakować kulturę z najwyższej półki.
Kultowa fontanna z baranami ma zostać odnowiona, ale nie będzie już osadzona w niecce. W innej postaci, ale wróci też kawiarenka, w której pewnie odbyła się niejedna sentymentalna albo miła rozmowa.
Po rozmowie dyrektora Bolesława Bary z wykonawcą – uczestnicy zajęć i członkowie zespołów dziś lub jutro dowiedzą się, gdzie działalność będzie kontynuowana. Sala widowiskowa – jak zapowiada dyrektor – będzie czynna do połowy października. Tym bardziej, że MOK musi też spełnić rolę obwodowej komisji wyborczej. Koncert Noworoczny, 3. Stycznia – jak uprzedza pani wiceburmistrz, Joanna Iskrzyńska-Steg – zaplanowany jest w Hali „Gorce”.
Nowe rozplanowanie przestrzeni, inne gabaryty – pozwolą bez wątpienia na rozszerzenie zajęciowej oferty placówki. Pozostaje oczywiście pytanie o docelową lokalizację Miejskiej Biblioteki Publicznej, która zajmowała w MOK-u dość dużą powierzchnię, lecz w tej kwestii burmistrz na razie wypowiada się dość enigmatycznie:
– Chciałbym, żeby przez czas remontu udało się dopracować pomysł, gdzie Biblioteka będzie mogła znaleźć godne miejsce. Oczywiście z opcją powrotu. Ale będziemy czynić kroki, żeby znaleźć dla niej atrakcyjniejsze lokum.
Cenne archiwalne pamiątki i dzieła sztuki zostaną przeniesione do magazynów muzealnych, część zasobów – do Szkoły Podstawowej nr 11. Wiadomo, że zachowany zostanie m.in. zabytkowy projektor filmowy, dyrektor MOK nie wyklucza opcji, by niektóre przedmioty wystawić na sprzedaż.
– Pewna historia się zamyka, ale otwiera się nowa – konstatuje rozrzewniony wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. – Kto tu przeżył piękne chwile, ten czuje to wszystko. Wbrew słowom krytyki – ten obiekt ma wielu sympatyków w mieście i wielu miejscowościach Podhala. Za tym poszedł apel do wszystkich emocjonalnie związanych z MOK-iem, by opisali swoje historie, przeżycia, doświadczenia, niezwykłe spotkania.
Podczas podpisania umowy uczestniczyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Nie brakło pamiątkowych zdjęć na czerwonych fotelach, wspólnych fotografii na scenie i dzielenia się osobistymi wspomnieniami z tym miejscem. Planowane jest również artystyczne pożegnanie starego MOK-u – z udziałem różnych grup, klubów, zespołów.
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu – wówczas jeszcze jako placówka powiatowa – został oddany do użytku dokładnie 14 września 1974 roku. Podpisanie umowy na jego przebudowę zbiegło się zatem niemal idealnie w czasie z 45-leciem istnienia obiektu animującego kulturalne życie całego regionu.
inf/fot. UM Nowy Targ