czwartek, 25 lutego 2021 14:10

Marszałek o przeniesieniu Forum Ekonomicznego: „To nie robi krzywdy Małopolsce”

Autor Aleksandra Tokarz
Marszałek o przeniesieniu Forum Ekonomicznego: „To nie robi krzywdy Małopolsce”

- Instytut Studiów Wschodnich nie zrobił krzywdy Małopolsce, ale swoją decyzją skaleczył Forum Ekonomiczne – stwierdził na antenie Radia Kraków Witold Kozłowski, marszałek województwa Małopolskiego.

Po 28 latach Forum Ekonomiczne opuściło Krynicę-Zdrój. Region stracił jedno z najważniejszych wydarzeń, które co roku odbywało się w tym rejonie. Imprezę przeniesiono do Karpacza. Jak tłumaczył wówczas Instytut Studiów Wschodnich, decyzja była niezwykle trudna, gdyż doszło do przerwania tradycji współpracy z kurortem. - Zmiana lokalizacji była niezbędna, bo nie udało się osiągnąć zrozumienia z władzami Krynicy. Proponowane przez nie rozwiązania organizacyjne i coraz to nowe lokalizacje tymczasowych obiektów stwarzały zbyt wiele ryzyk logistycznych, administracyjnych oraz w obszarze bezpieczeństwa. Dodatkowo przez rozproszenie obiektów Forum w Krynicy nastąpiłyby zmiany jego wyjątkowego charakteru – poinformowano.

Decyzję organizatora Forum skomentował na antenie Radia Kraków marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. - Instytut Studiów Wschodnich podejmując swoją decyzję, nie zrobił nam krzywdy. On skaleczył swoje dziecko - Forum Ekonomiczne. Wytworzono próżnię. Forum Gospodarcze w Krynicy się odbędzie. Będzie też wydarzenie biegowe. Przygotowujemy Krynicę na rozgrywanie biegów górskich w czasie Igrzysk Europejskich. Spokojnie poczekajmy. Będzie duże wydarzenie w Krynicy w tym samym czasie - powiedział.

Co dalej z wykopaliskami archeologicznymi na sądeckim rynku?
Jak ocenił Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, zabytkowe mury sądeckiego ratusza, który uległ spaleniu w 1894 roku są zagrożone. W związku z tym muszą zostać zakopane.

Szczegóły mają być znane w ciągu najbliższego miesiąca.

- Działania marszałka Kozłowskiego są dla mnie absolutnie nieakceptowalne. Jest dla mnie ogromnym zawodem - mówił w rozmowie z naszą redakcją poseł KO Marek Sowa. - Osoba, która cztery kadencje była w samorządzie i jest w samorządzie województwa naraża interes województwa. Jego działania są tak nieskuteczne, że osłabiają naszą pozycję - mówi Sowa, który sam pełnił tę funkcję przez szereg lat. - Forum Ekonomiczne to tylko jedno w wydarzeń, oczywiście bardzo ważne i prestiżowe. Zastrzeżeń do działania Witolda Kozłowskiego jest znacznie więcej.

Marek Sowa mówi, że nie wyobraża sobie, żeby będąc na miejscu marszałka Kozłowskiego dać 3 miliony złotych na imprezę w innym województwie. - Zadaniem marszałka było wskazanie alternatywnego miejsca. To, że on tego nie zrobił to zaniechanie - mówi Sowa. - Skutki są takie, że nie na rok, ale na stałe Forum Ekonomiczna opuszcza Krynicę. Partnerem Forum jest Województwo Małopolskie - przypomina poseł. - Trudno zrozumieć jak marszałek Kozłowski mógł podpisać pierwszą ofertę, w której Krynica nie zgodziła się na udostępnienie Deptaka. Błąd podstawowy powstał przy pierwszej ofercie, w której została zawarta formuła zakazu organizacji jakichkolwiek wydarzeń na Deptaku - zauważa. - Obwiniam za to marszałka Kozłowskiego, że nie sprostał wyzwaniu, jaki mu Małopolanie stawiają - dodał.

Więcej w materiale:

Marek Sowa: Marszałek Kozłowski nie sprostał wyzwaniu, jakie stawiają mu Małopolanie
O “zwijaniu Małopolski”, przeniesieniu Forum Ekonomicznego do Karpacza i roli jaką w tym odegrał marszałek Kozłowski rozmawiamy z Markiem Sową, posłem KO.

Czy przeniesienie Forum Ekonomicznego z Krynicy do Karpacza faktycznie nie jest krzywdzące dla Małopolski?

fot. Forum Ekonomiczne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje