czwartek, 25 lutego 2021 08:41

Co dalej z wykopaliskami archeologicznymi na sądeckim rynku?

Autor Aleksandra Tokarz
Co dalej z wykopaliskami archeologicznymi na sądeckim rynku?

Jak ocenił Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, zabytkowe mury sądeckiego ratusza, który uległ spaleniu w 1894 roku są zagrożone. W związku z tym muszą zostać zakopane.

Prace na sądeckim rynku prowadziła Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego. Gdy jesienią ubiegłego roku zostały zakończone, fragment muru starego ratusza został nakryty geowłókniną, a cały teren ogrodzony. Zabezpieczenie tego typu, jak stwierdził konserwator zabytków, nie jest wystarczające. Fundamenty muszą zostać zasypane, gdyż pod ziemią nie będą niszczeć tak szybko, jak w obecnych warunkach.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego zastępca prezydenta Artur Bochenek podkreślał, że żadna decyzja do Urzędu Miasta ani do Spółki SARR nie dotarła. Informacje na ten temat pojawiały się jedynie w mediach. Celem władz miasta jest, aby sądecki rynek stał się atrakcją turystyczną.

Most w Kurowie spiął brzegi Dunajca
Nowy most w Kurowie połączył brzegi Dunajca. Przeprawa w ciągu drogi krajowej nr 75, zgodnie z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zostanie otwarta dla pierwszych samochodów w październiku tego roku.

Nie było praktycznie żadnych dokumentów dotyczących poprzedniego budynku ratusza. Dzięki przeprowadzonym badaniom udało się ustalić wiele szczegółów. Dokumentacja archeologiczna ma posłużyć stworzeniu podziemnego muzeum na wzór krakowskich Sukiennic – stwierdził prezes SARR Jarosław Suwała.

Pod uwagę brane są trzy koncepcję. Najdroższa wyceniania jest na około 6 milionów złotych i obejmuje stworzenie podziemnego muzeum, wraz z ścieżką dydaktyczną pod płytą Rynku. Do wyboru pozostaje także wariant wyceniany na około 4 miliony złotych i 2 miliony złotych.

fot. UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka