piątek, 3 maja 2024 06:00

Matczyna miłość ponad wszystko. Lisie maluchy pierwszy raz wychodzą do świata [WIDEO]

Autor Norbert Kwiatkowski
Matczyna miłość ponad wszystko. Lisie maluchy pierwszy raz wychodzą do świata [WIDEO]

Lis to jeden z najliczniejszych drapieżników reprezentujących naszą faunę, jednak trudno go zaliczać do szczytowych zwierząt. Zwłaszcza na młode osobniki jest w stanie zapolować parę lotników, takich jak: jastrzębie czy bieliki, dlatego w trakcie okresu godowego i podczas pierwszych tygodni macierzyństwa – lisia mama jest niezwykle ostrożna w swoich ruchach.

Doskonały przykład takiej sytuacji możemy zobaczyć na poniższym nagraniu, które pochodzi z Facebookowego profilu Fotopułapki – Trail Cameras (autor: Łukasz Mańka), gdzie matka wyraża zgodę, by jej pociechy pierwszy raz opuściły norę, w której kryły się przed niebezpieczeństwem. Trzeba uczciwie przyznać, że jest to naprawdę rozczulający widok:

Maluchy po raz pierwszy wychodzą na świat 🦊

Maluchy po raz pierwszy wychodzą na świat 🦊 🎥 Łukasz Mańka

Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Niedziela, 28 kwietnia 2024

Ruja trwa tydzień

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 200 tysięcy lisów. Oznacza to, że konkretni przedstawiciele swojej płci nie mają dużego problemu, by dobrać się w pary. Ruja u lisów trwa od 3 do 8 dni. Poczęcie następuje zazwyczaj w okresie od stycznia do marca. Sama ciąża trwa około 50 dni. Samica wydaje na świat od 4 do 7 młodych lisów w okresie maja, które samodzielność osiągają po około 3 miesiącach.

W tym czasie młode karmione są owocami, owadami czy niewielkimi gryzoniami. Jak doskonale wiemy - zdarza się, że lisica może zainteresować się lokalnym kurnikiem, ale tylko w sytuacji, gdy na danym obszarze jest niedobór „pokarmu”.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka