poniedziałek, 9 maja 2022 11:38

Microsoft Teams vs Zoom - co sprawdzi się lepiej w Twojej firmie?

Autor Artykuł sponsorowany
Microsoft Teams vs Zoom - co sprawdzi się lepiej w Twojej firmie?

Czasy pracy zdalnej i hybrydowej sprawiły, że narzędzia służące do kontaktu ze współpracownikami czy kontrahentami stały się niezbędne. Komunikatory internetowe umożliwiające wideokonferencje i rozmowy na stałe dołączyły do używanych w firmach narzędzi. Najpopularniejsze rozwiązania to Microsoft Teams i Zoom. Które z nich wybrać?

Zoom i Microsoft Teams: cechy wspólne

Warto wiedzieć, że oba narzędzia umożliwiają realizację podobnych zadań i mają podobne funkcje. Należą do nich:

  • prowadzenie wideokonferencji, rozmów głosowych i czatów tekstowych,
  • dzielenie się dokumentami i plikami,
  • współdzielenie ekranów, pulpitu i aplikacji,
  • korzystanie z wirtualnych pokoi dla grup pracowników,
  • nagrywanie spotkań,
  • wykorzystywanie cyfrowej tablicy,
  • personalizacja tła,
  • cyfrowa tablica,
  • tryb skupienia.

Warto jednak przyjrzeć się także innym cechom tych programów. Żaden z nich nie ma wysokich wymagań sprzętowych i pozwala na swobodne rozmowy w niewielkiej grupie osób – im jest ich więcej, tym większe problemy techniczne mogą się pojawić. W przypadku obu programów ich twórcy nieustannie udoskonalają ich działanie, by korzystanie z Microsoft 365 Teams i Zooma było możliwie jak najbardziej komfortowe. Oba programy posiadają też rozbudowane modele komercyjne, które można dopasować do swojej firmy, ale dziś skupimy się na darmowych rozwiązaniach.

Platforma Microsoft Teams – komfortowy i najlepszy dla mniejszych firm

Darmowa wersja Microsoft 365 Teams pozwala na prowadzenie rozmowy przez 100 osób. Zoom także umożliwia uczestnictwo 100 osób w darmowych rozmowach. W przypadku obu programów działają limity czasowe, które mogą okazać się problematyczne, gdy spotkanie się przedłuży. Platforma Microsoft Teams pozwala na spotkania nietrwające dłużej niż 60 minut, z kolei Zoom pozwala jedynie na 40 minut. Na korzyść Microsoft 365 dla firm przemawia również darmowa pamięć – 5 GB do wykorzystania w chmurze. Zoom nie udostępnia bezpłatnej przestrzeni dyskowej.

Zoom – wygodny interfejs

Do zalet Zooma na pewno można walczyć ładny i sprawnie zaprojektowany interfejs. Wszystkie potrzebne funkcje są dostępne pod ręką – w przypadku Microsoft Teams panel obsługi jest nieco bardziej toporny, ale jest to oczywiście subiektywna kwestia i coś, co relatywnie szybko się zmienia dzięki udoskonaleniom.

Zaletą Zooma jest również fakt, że zaawansowane wersje programu Zoom mogą pomieścić nawet 1000 osób, podczas gdy Microsoft Teams jedynie 300. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku Teams komercyjne, rozszerzone wersje są znacznie tańsze niż Zoom.

Podsumowując: Zoom czy Teams?

Jakie rozwiązanie wybrać dla swojej firmy? Jeśli masz niewielki zespół i na spotkaniach będzie pojawiać się raczej kilka do kilkunastu osób, postaw na Microsoft Teams. Gdy Twoja firma należy do większych, bardziej odpowiedni będzie Zoom. Ważny jest też Twój budżet: jeśli starasz się oszczędzać, ale jednocześnie często prowadzisz telekonferencje, korzystniejszy jest Microsoft Teams z tańszymi planami komercyjnymi.

Jednak tym, co jest kluczowe dla Twojej firmy, jest kompatybilność z programami, z których korzystasz podczas codziennej pracy. Jeśli, jak większość firm, sięgasz na co dzień po MS Office, naturalnym wyborem jest Microsoft Teams. Przy okazji musimy wspomnieć, że Microsoft 365 dla firm Business Basic oferuje te same benefity co Business Zoom, a jest dostępny w znacznie korzystniejszej cenie. Sprawdź ofertę Existo. To jak, wiesz już co wybierzesz?

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka