wtorek, 18 października 2022 11:30

Nocna prohibicja w Krakowie? Ruszają konsultacje wśród mieszkańców

Autor Patryk Trzaska
Nocna prohibicja w Krakowie? Ruszają konsultacje wśród mieszkańców

Czy mieszkańcy stolicy Małopolski będą mieć problem z kupieniem alkoholu w godzinach nocnych? Krakowski magistrat rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie.

Coraz więcej miast decyduje się na wprowadzanie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu. Ma się to przekładać na zmniejszenie ilości przestępstw pod wpływem alkoholu, do których dochodzi często w pobliżu otwartych całą dobę sklepów monopolowych. Nocna prohibicja obowiązuje już np. w Zakopanem czy Wrocławiu (w tym przypadku w obrębie starego miasta).

Władze Krakowa rozważają pójście przykładem innych polskich miast i wprowadzenie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu. Zakaz ma obejmować wszystkie punkty sprzedające alkohol poza pubami i barami.  W uruchomionej przez Miasto ankiecie, mieszkańcy mogą opowiedzieć się za jedną z trzech opcji:

  • niewprowadzanie żadnych ograniczeń w sprzedaży alkoholu i utrzymanie obecnych przepisów
  • wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu między północą a 5:30
  • wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu między 22:00 a 06:00

O samym pomyśle wypowiedział się wiceprezydent Krakowa, Bogusław Kośmider – Chcemy zapytać mieszkańców, co myślą na temat zasadności i szczegółów ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Zaplanowaliśmy ankietę, którą każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić. Wyłoniliśmy dodatkowo firmę, która przeprowadzi badania w tej sprawie na próbie kilkuset osób. Opinia mieszkańców na ten temat zostanie przestawiona radnym miasta Krakowa na początku przyszłego roku i oni w tej materii podejmą decyzję. Po zakończeniu tego etapu mają odbyć się formalne konsultacje potencjalnego projektu uchwały w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w sklepach w Krakowie – zaznaczał zastępca prezydenta Krakowa.

Do 15 grudnia mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię odnośnie do ograniczeń w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych w sklepach, za pośrednictwem ankiety dostępnej na stronie Miasta. Wyniki zostaną opublikowane na styczniowej sesji Rady Miasta Krakowa.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje