środa, 31 stycznia 2024 12:08

Nowa konserwator zabytków w Małopolsce

Autor Katarzyna Domagała
Nowa konserwator zabytków w Małopolsce

Małopolska ma nową konserwator zabytków. Została nią architektka i konserwatorka zabytków Katarzyna Urbańska. Nominację odebrała z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Bartłomieja Sienkiewicza.

Za kandydaturą Katarzyny Urbańskiej, według szefa MKiDN, przemawiało przede wszystkim jej 15-letnie doświadczenie w zawodzie konserwatorskim, a także wiedza o procesach inwestycyjnych.

Kandydatura pani Katarzyny Urbańskiej jest idealna na te czasy, z którymi się musimy zmierzyć. Problem ochrony zabytków będzie mogła pani konserwator rozumieć z dwóch stron - zarówno ze strony inwestorów, jak i ze strony państwa, jego reguł i wymagań z tym związanych, czyli ochrony zabytków - powiedział na konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim minister Bartłomiej Sienkiewicz.

Według ministra kultury, w ostatnich latach w Krakowie doszło do "destrukcji" tego urzędu.

Wielkie wyzwanie, jakie stoi przed panią konserwator, to jest nadrobić czas niedziałania tego urzędu, na nowo scalić kompletnie rozbitą załogę - podkreślił szef MKiDN.

Zaznaczył również, że zabytki należy "chronić w sposób mądry, odpowiedzialny, nie zatrzymując tego, co niesie ze sobą rzeczywistość".

W konferencji prasowej, jak i uroczystości uczestniczył również wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który powiedział, że samorządy potrzebują obecnie osoby, która wskazałaby, jak odpowiednio podejść do ochrony zabytków w Małopolsce. Jego zdaniem tego właśnie brakuje.

Ten problem wynikający właśnie z tego, że te decyzje nie były wydawane, odbijał się szerokim echem i jestem głęboko przekonany, że dziś rozpocznie się proces naprawy tego, co przez te lata zostało zaniedbane - powiedział wojewoda.

Z kolei nowa konserwator zabytków Katarzyna Urbańska tak zapowiedziała swoje działania:

Skupimy się na analizie tego, co się stało, i dlaczego tak się stało. Kilka miesięcy muszą mi państwo dać, żeby wszystko wyszło na prostą.

🏰 Małopolski wojewódzki konserwator zabytków powołany ✍Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz...

Opublikowany przez Małopolski Urząd Wojewódzki Piątek, 26 stycznia 2024

Przypomnijmy, że końcem grudnia ubiegłego roku wojewoda Krzysztof Jan Klęczar odwołał ze stanowiska małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Piotra Turkiewicza. Biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego informowało wówczas, że odwołanie małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków nastąpiło na wniosek generalnej konserwator zabytków, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej.

Katarzyna Urbańska - architektka, konserwatorka zabytków, absolwentka Politechniki Krakowskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracowała m.in. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, jak również w Zarządzie Inwestycji Miejskich.

Źródło: PAP, RMF

Fot.: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka