poniedziałek, 30 listopada 2020 14:36

Nowy Sącz: Kolejne potrącenie na przejściu dla pieszych! Na drogach trudne warunki

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz: Kolejne potrącenie na przejściu dla pieszych! Na drogach trudne warunki

Nadejście zimowej aury, a wraz z nią trudnych warunków drogowych powoduje spadek bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. W związku z tym policjanci apelują o szczególną rozwagę.

Od początku roku na drogach Sądecczyzny doszło do 306 wypadków drogowych w których zginęło 10 osób, w tym aż 6 pieszych. Do wielu z tych zdarzeń dochodziło na oznakowanych przejściach dla pieszych, podobnie jak to miało miejsce w piątek 27 listopada, po godzinie 17 w Piątkowej. W tym przypadku pieszy z ciężkimi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Kierowca pojazdu był trzeźwy.

-Niestety, na Sądecczyźnie zginęło ostatnio czworo pieszych i mimo, że postępowania w tych sprawach nadal trwają, po każdym takim zdarzeniu przychodzi refleksja, co zrobić by taka tragedia nigdy nie dotknęła naszych bliskich, naszych dzieci czy nas samych - informuje podkom. Iwona Grzebyk-Dulak z sądeckiej policji.

Pogoda nie jest aktualnie sprzymierzeńcem kierowców. Opady marznącego deszczu czy śniegu, powodują, że jezdnia jest mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że bardzo łatwo w takich warunkach stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

-Dlatego szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, kierowca powinien zwolnić, by zdążyć wyhamować i uniknąć potrącenia. W takich warunkach każdy kierowca powinien być wyczulony na pieszych, szczególnie tych, którzy poza obszarem zabudowanym idą poboczem i na śliskiej powierzchni mogą się zwyczajnie poślizgnąć, powodując zagrożenie dla siebie i nadjeżdżającego kierowcy, jak również tych, którzy bez elementu odblaskowego, w ciemnej odzieży, są dla kierowcy niemal niewidoczni - dodaje oficer prasowa.

Dlatego policjanci szczególny apel kierują do pieszych, najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo na drodze. Muszą oni zdawać sobie sprawę, że by uniknąć potrącenia, należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona. Nie powinno się również wbiegać na jezdnię, w tym również na przejście dla pieszych. Należy zawsze dokładnie się rozejrzeć, upewniając się, że na drodze nie pojawi się żaden pojazd, a zwykłe przejście przez jezdnię nie zakończy się poważnymi obrażeniami czy nawet śmiercią. Dla swojego bezpieczeństwa, a nawet ochrony swojego życia, każdy pieszy powinien obowiązkowo wyposażyć się w element odblaskowy, by stać się bardziej widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Kamizelki, latarki, parasolki, czy odblaski na rękę, sprawią, że pieszy będzie widoczny dla kierowcy nie z odległości 20-30 metrów, ale z odległości nawet 150 metrów. To może zagwarantować, że kierowca zdąży wyhamować i nie dojdzie do potrącenia.

Sądeccy policjanci apelują by w takich warunkach atmosferycznych wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zachowali rozwagę i ostrożność, tak, by każdy z nas bezpiecznie mógł dotrzeć do celu swojej, choćby kilkuminutowej podróży.

inf,/fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje