wtorek, 6 lutego 2024 15:39

Obsunęła się skarpa przy pętli na Górce Narodowej. To jedna z najnowszych inwestycji

Autor Katarzyna Domagała
Obsunęła się skarpa przy pętli na Górce Narodowej. To jedna z najnowszych inwestycji

Tuż przy nowo wybudowanej pętli tramwajowej na Górce Narodowej obsunęła się skarpa. Tory pokryła ziemia. Tramwaje obecnie kursują bez zmian.

Miasto Kraków poinformowało dzisiaj, że na torach przy pętli tramwajowej na Górce Narodowej obsunęła się skarpa. Ziemia spłynęła na tory.

W związku z zanieczyszczeniem torowiska przy peronach odjazdowych na pętli „Górka Narodowa P+R”, które było spowodowane spłynięciem skarpy wykopu, wykonawca inwestycji został zobowiązany do natychmiastowego podjęcia działań zaradczych - czytamy w komunikacie Urzedu Miasta Krakowa.

W pierwszej kolejności torowisko zostało oczyszczone z zalegającego błota. Teraz skarpa ma być naprawiona.

Jaki jest powód tego zdarzenia? Według informacji UMK niesprzyjające warunki pogodowe oraz termin, w którym były prowadzone roboty związane z umocnieniem skarpy, w tym brak ostatecznego porośnięcia umocnienia trawą. Wszystko to sprawiło, że skarpa przestała być stabilna.

Na fanpage'u facebookowym Platformy Komunikacyjnej Krakowa - PKK pojawiło się sporo żartobliwych komentarzy, w których mieszkańcy ewidentnie są zdziwieni, że przy tak świeżej inwestycji nie zostały podjęte działania, które mogłyby zapobiec obsunięciu się skarpy.

Słyszeliście? Na nowej pętli na Górce Narodowej już osuwa się skarpa, ziemia spłynęła na tory tramwajowe.

Opublikowany przez Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK Wtorek, 6 lutego 2024

Interwencję w sprawie problemów z pętlą zapowiedział poseł Aleksander Miszalski. "Pętla tramwajowa na Górce Narodowej dopiero co została otwarta, a już sprawia duże problemy. Na prośbę motorniczych MPK interweniuję w sprawie osunięć ziemi w okolicy pętli tramwajowej, które doprowadziły do wyłączenia z użytku trzeciego toru tramwajowego. Oprócz tego pętla nie została należycie zabezpieczona barierkami energochłonnymi, co w sytuacji ewentualnego wykolejenia się tramwaju może spowodować poważne zagrożenie dla pasażerów. Bezpieczeństwo mieszkańców powinno być absolutnym priorytetem miasta!" - napisał.

Pętla tramwajowa na Górce Narodowej dopiero co została otwarta, a już sprawia duże problemy. Na prośbę motorniczych MPK...

Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego - Poseł nę Sejm RP Wtorek, 6 lutego 2024

Zdjęcia skarpy zamieścił też Łukasz Gibała. Radny zapowiedział interwencję w tej sprawie. "Wystarczyło tylko trochę deszczu, żeby skarpa przy otwartej zaledwie kilka miesięcy temu pętli Górka Narodowa zaczęła się… rozpadać! Kolejny dowód na to, że ta inwestycja była bublem, za który podatnicy zapłacili gigantyczne pieniądze. Błoto i dziury - czy tak miało to wyglądać? Całe szczęście, że ziemia nie osunęła się całkowicie, na tory, ale zdecydowanie nie jest to ani ładne, ani bezpieczne. Będę interweniować w tej sprawie." - napisał.

Wystarczyło tylko trochę deszczu, żeby skarpa przy otwartej zaledwie kilka miesięcy temu pętli Górka Narodowa zaczęła...

Opublikowany przez Łukasza Gibałę Wtorek, 6 lutego 2024

Wyczekiwana inwestycja i problemy

Przypomnijmy, że pętla na Górce Narodowej była wyczekiwaną inwestycją. Mieszkańcy odległej części Krakowa dzięki niej zyskali szybkie połączenie z centrum. Oficjalne otwarcie odbyło się na początku stycznia b.r.  Jeszcze przed ukończeniem inwestycji, w grudniu 2022 roku mieszkańcy alarmowali, że poprowadzenie końcowego odcinka linii tramwajowej do Górki Narodowej w wykopie, podczas intensywnych deszczy czy roztopów grozi osunięciem, zasypaniem torowiska i jest niebezpieczne dla pasażerów. Urzędnicy uspokajali wtedy, że wykonano odpowiednie zabezpieczenia i za wszystko odpowiedzialność wziął projektant. Z kolei Łukasz Gibała zaapelował, aby zamontowano wzdłuż torów chodnik ewakuacyjny dla pasażerów, na wypadek awarii tramwaju, bo nie przewidziano takiego rozwiązania w projekcie. "Świetna wiadomość! Po mojej interwencji powstaje właśnie chodnik ewakuacyjny wzdłuż linii tramwajowej do Górki Narodowej! Przypomnę, że na końcowym odcinku trasy, tuż przy torowiskach po obu stronach wznoszą się strome skarpy – co mogło utrudnić lub wręcz uniemożliwić wydostanie się z tramwaju, gdyby doszło do ewakuacji, a już na pewno nie udałoby się to osobom z trudnościami w poruszaniu się, nie mówiąc o tych na wózkach. Na szczęście, kilka dni temu skarpy zostały podcięte, a na ich dole powstaje chodnik, który w razie awarii będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pasażerom. Bardzo się cieszę, że moja interwencja okazała się skuteczna i że udało się to osiągnąć przed otwarciem tego odcinka!" - poinformował pod koniec listopada ub.r.

Świetna wiadomość! Po mojej interwencji powstaje właśnie chodnik ewakuacyjny wzdłuż linii tramwajowej do Górki...

Opublikowany przez Łukasz Gibała Wtorek, 21 listopada 2023
  • Zobacz też:
Pętla “Górka Narodowa P+R” w Krakowie już działa
8 stycznia otwarto nową pętlę komunikacyjną w Krakowie

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl i Fb. Platforma Komunikacyjna Krakowa - PKK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka