W Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny 2018/2019. Podczas Mszy św. modlono się o pomyślność w nowym roku oraz w intencji wszystkich ofiar II Wojny Światowej, a w szczególności olszowian, którzy zginęli podczas pacyfikacji wsi 3 września 1939r. W trakcie kazania ksiądz proboszcz Stanisław Kasprzak przypomniał fakty dotyczące tego wydarzenia.
II wojna światowa na terenie Gminy Mszana Dolna rozpoczęła się 1 września. Na teren Limanowszczyzny oddziały Niemieckie wkroczyły od Słowacji. Opór najeźdźcom stawiła 10 Brygada Kawalerii Pancernej dowodzonej przez płk. Stanisława Maczka oraz ludność cywilna. Zacięte bitwy stoczono o wzgórze Wysoka koło Jordanowa i pod Chabówką, gdzie udało się zatrzymać niemiecką 4 Dywizję Pancerną zadając jej dość duże straty. W nocy z 2 na 3 września Niemcy wycofali się na północ od doliny Skawy, zamykając przejścia do Krzeczowa, Naprawy i Mszany Dolnej.
3 września rozpoczął się kolejny bój pod Jordanowem, w rejonie Krzeczowa i Mszany Dolnej. Tego samego dnia okupanci ok. godz. 10 wkroczyli do wsi Olszówka od strony Nowego Targu mordując i uprowadzając mieszkańców. Rozegrał się tu prawdziwy dramat. Mieszkańcy opuszczali wieś w popłochu, a Niemcy strzelali do uciekających i podpalili domy pociskami zapalającymi. Na materiałów śledztwa prowadzonego przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Krakowie ustalono, że wkraczające wojska niemieckie – 3 Dywizji Górskiej lub 4 Dywizji Lekkiej wchodzące w skład 22 kompani zmotoryzowanej zastrzelłyi: 68- letnią Marię Kuternogę, 15-letnią Julię Katarzynę Zapałę, 72-letniego Macieja Barana, 42-letniego Franciszka Karkulę i 40-letniego Franciszka Jaroga. Podpalonych zostało kilkanaście zabudowań w których zginęli na skutek spalenia i uduszenia: 65-letnia Katarzyna Gackowiec, 69-letni Jan Gackowiec, 15-letnia Anna Gacek, 50-letnia Rozalia Czyszczoń, 20-letnia Cecylia Czyszczoń, 18-letnia Matylda Czyszczoń, 10-letnia Anastazja Czyszczoń i 8-letnia Magdalena Czyszczoń.
Około godz. 14 Niemcy wzięli jako zakładników 12 mieszkańców wioski. Zostali oni uwięzieni w piwnicy jednego z domów w Mszanie Dolnej, a następnego dnia wypuszczeni. Kilka dni po pacyfikacji mieszkańcy wsi pochowali zwłoki zabitych na miejscowym cmentarzu parafialnym we wspólnej mogile, gdzie w 71 rocznicę tych wydarzeń stanął pomnik. Sprawcy zbrodni do dziś nie zostali wykryci i ukarani.
W tym roku również po Eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, żeby uczcić pamięć zamordowanych sąsiadów. Pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych mieszkańców Olszówki i okolicznych miejscowości wiązanki kwiatów złożyli: Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, radni z Olszówki, przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich oraz Dyrektor ZSiP w Olszówce Urszula Rzepka wraz z uczniami. Po modlitwach za zmarłych głos zabrał Wójt Gminy, który przypomniał jak ważną rzeczą jest to, że możemy żyć w wolnej Ojczyźnie i że należy tą wolnością się cieszyć, dbać o kraj w którym żyjemy, a jednocześnie pielęgnować pamięć o tych, którzy za jego wolność zginęli.
Druga część uroczystości odbyła się w murach szkoły, gdzie zainaugurowano rok szkolny. Szczególną uwagę zwrócono na pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją naukę. Właśnie oni w tym dniu złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, a od rodziców upominki na start w szkole. Obecny na uroczystości Wójt Gminy życzył wszystkim wszelkiej pomyślności w nowym roku szkolnym 2018/2019 i dużo sił w pokonywaniu różnych trudności. Pierwszakom życzył, aby szkoła była dla nich przyjazna i aby byli wytrwali na drodze poznawania różnych tajników wiedzy. Na koniec dyrektor placówki powitała nowych uczniów oraz nauczycieli, którzy przybyli do tej szkoły i omówiła organizację pracy w nowym roku szkolnym. Uroczystość zakończyła się wykonaniem wspólnych zdjęć i spotkaniami uczniów z wychowawcami.
Źródło: Sławomira Grzesiak, opr mg