wtorek, 5 marca 2024 12:28

Poseł z Krakowa rezygnuje z pensji. "Pragnę zrobić to, aby czuć się uczciwie"

Autor Katarzyna Jamróz
Poseł z Krakowa rezygnuje z pensji. "Pragnę zrobić to, aby czuć się uczciwie"

Rafał Komarewicz, który ubiega się o urząd prezydenta Krakowa, zadeklarował, że w trakcie kampanii wyborczej zrezygnuje z otrzymywania wynagrodzenia za pełnienie funkcji posła. – Pragnę zrobić to, aby czuć się uczciwie w stosunku do moich wyborców oraz samego siebie – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych reprezentant Polski 2050 Szymona Hołowni.

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. O fotel prezydencki w Krakowie powalczą m.in. Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców), Aleksander Miszalski (Platforma Obywatelska), Łukasz Kmita (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Komarewicz (Polska 2050 Szymona Hołowni), Konrad Berkowicz (Konfederacja), Andrzej Kulig (Ku Przyszłości) oraz Stanisław Mazur (Lepszy Kraków). W poniedziałek (4 marca) Rafał Komarewicz, kandydat na prezydenta Krakowa, za pośrednictwem Facebooka przekazał, że na czas kampanii wyborczej zrezygnuje ze swojego poselskiego wynagrodzenia.

Przekaże wypłatę na cele charytatywne

Decyzja Komarewicza to pokłosie dyskusji, która w ostatnim czasie wywiązała się na temat tego, czy osoby kandydujące na Urząd Prezydenta Miasta Krakowa, pełniące funkcje publiczne (m.in posłowie, wiceprezydent miasta Krakowa, rektor uczelni), powinny na okres kampanii samorządowej wziąć urlop bezpłatny. W odpowiedzi na te sugestie parlamentarzysta Polski 2050 Szymona Hołowni zdecydował, że swoją poselską pensję przeznaczy na cele charytatywne. – Z prawnego punktu widzenia nie ma obowiązku brania urlopu na czas kampanii samorządowej. Ja natomiast w tej sytuacji widzę pewne etyczne wątpliwości i nie czuję się z tym dobrze. Nie mogę zawiesić swojej działalności poselskiej, lecz po przemyśleniu sprawy postanowiłem, że swoją pensję poselską w miesiącu, w którym prowadzę kampanię wyborczą, przeznaczę na cele charytatywne – zadeklarował Komarewicz.

✅ Przekazuję swoją pensję poselską na cele charytatywne. 🏛️W ostatnim czasie utworzyła się dyskusja na temat tego, czy...

Opublikowany przez Rafał Komarewicz - Poseł na Sejm RP Poniedziałek, 4 marca 2024

Pomoże fundacji

Poseł zdecydował, że sumę 10 tys. złotych przekaże Fundacji Pełna Życia, która na co dzień pracuje z dziećmi i osobami z niepełnosprawnością. – W DNA Polski 2050 Szymona Hołowni jest pomoc osobom niepełnosprawnym, wykluczonym, potrzebującym pomocy. Pragnę zrobić to, aby czuć się uczciwie w stosunku do moich wyborców oraz samego siebie – dodał w zamieszczonym na Facebooku poście.

Warto dodać, że podobną deklarację złożył Stanisław Mazur. Rektor UEK w rozmowie z Głos24 zadeklarował, że na czas każdego dnia prowadzenia kampanii będzie korzystał z bezpłatnego urlopu na uczelni.

Fot. Głos24/Mateusz Łysik/Edycja własna

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka