poniedziałek, 6 lipca 2020 09:13

Koronawirus w Małopolsce 6 lipca. Ognisko nie wygasło. Złe wiadomości dla Limanowszczyzny

Autor Mirosław Haładyj
Koronawirus w Małopolsce 6 lipca. Ognisko nie wygasło. Złe wiadomości dla Limanowszczyzny

Raport zakażeń Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przyniósł informację o 12 kolejnych zakażeniach w regionie. Osiem z nich pochodzi z powiatu limanowskiego.

4 lipca tamtejszy Sanepid poinformował o wykryciu koronawirusa wśród uczestników wesela w Podegrodziu. To już kolejne wesele w powiecie nowosądeckim, na którym wśród gości była osoba zakażona i doszło do zakażenia innych uczestników, a potem ich rodzin. Wcześniej taka sytuacja miała miejsce 11 czerwca w Nawojowej i stała się powodem gwałtownego wzrostu liczby zakazonych na Sądecczyźnie. Pisaliśmy o tym tu:

Małopolska [1 lipca]: Coraz gorzej na Sądecczyźnie. Chorych prawie tyle, co w Krakowie
Choć w Małopolsce dzisiaj mniej zakażeń (18) niż wczoraj, nie poprawia się sytuacja na Sądecczyźnie. Miesiąc temu, 2 lipca w Małopolsce na Covid-19 chorowało 299 osób. Dzisiaj ich liczba zbliża się do 500. Powód jest prosty – szybciej przybywa nowych przypadków, niż osób, które zdrowieją. Ciągle wy…

Jak się okazało za kolejny wzrost odpowiedzielne było zakażenie na kolejnym weselu - tym razem w Podegrodziu.

Sądecczyzna nowym epicentrum epidemii w Małopolsce - już 120 zakażonych! Zakażenia też w innych rejonach
W Małopolsce wciąż jest wysoka liczba nowych zakażeń. Dziś to aż 29. Większość na Sądecczyźnie, gdzie wciąż rozwija się ognisko epidemii, ale nie tylko. Gdzie dziś przybyło osób z koronawirusem? W Małopolsce nadal niepokojąco rośnie liczba aktywnych przypadków koronawirusa. Dziś to już 506 osób z p…

Wszystko wskazuje na to, że ognisko nie wygasło. Urzędy Gmin w Podegrodziu, Łącku, Starym Sączu i Nawojowej ponownie wróciły do systemu pracy w obostrzeniach, czyli takiego, jaki obowiązywał po ogłoszeniu pandemii i wprowadzeniu restrykcyjnych rygorów sanitarnych. Zakmknięta jest kaplica w Jamniky i kościół w Nowym Sączu - Zawadzie.  Szczegóły w artykule:

Powiat nowosądecki: Koronawirus nie odpuszcza. Kolejne zakażenia
W związku ze złą sytuacją epidemiologiczną niektóre urzędy gminy oraz urząd w Starym Sączu zamykają się. Sytuacja pogarsza się również w kościołach. Msze w Zawadzie oraz w Jamnicy zostały odwołane.

W Nowym Sączu zakażeni są też pracownicy Poczty Polskiej.

Nowy Sącz: Koronawirus w jednej z placówek Urzędu Pocztowego
26 czerwca potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia pracownika w UP Nowy Sącz 2. Koronawirusa wykryto również u dwóch kolejnych osób. Jak obecnie wygląda sytuacja w Urzędzie Pocztowym?

Dziś jednak najwięcej zakażonych było w powiecie limanowskim. Tamtejszy sanepid wyjaśnił, że powodem zakażenia 1 osoby był udział w weselu w Podegrodziu, ale pozostałe osoby zakaziły się w inny sposób.

Limanowa. 8 nowych zakażonych. Wiemy jak do tego doszło!
Powiat limanowski dziś zajął pierwsze miejsce w statystykacj nowych zakażeń w Małopolsce. Przybyło tu aż 8 zakażonych. To największa liczba nowych przypadków jednego dnia od początku wybuchu epidemii.

Dzisiejszą dobrą informacją jest brak zgonów oraz tylko jeden nowy przypadek z powiatu nowosądeckiego. Cieszy również fakt wyzdrowienia kolejnego chorego.

Małopolska [6 lipca]

 • zakażonych: 1863  (+12)
 • zmarło: 44
 • wyzdrowiało: 1 291 (+1)
 • aktywnie chorych: 523 (+11)

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał informację na temat dzisiejszych nowych przypadkach koronawirusa. Zakażeni to 5 kobiet i 7 mężczyzn, w wieku od 4 do 75 lat, z powiatów:

 • limanowskiego (8 osób),
 • nowosądeckiego (1 osoba),
 • nowotarskiego (1 osoba),
 • Krakowa (2 osoby).

Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 1863 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości chorujących na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Urząd przekazał także informację o kolejnym ozdrowieńcu z województwa. To kobieta w sile wieku, mieszkanka Krakowa, która przebywała w izolacji.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 6.07.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 1863 zakażonych (nowych 12)

(powiat bocheński: 152, powiat brzeski: 69, powiat chrzanowski: 37, powiat dąbrowski: 15, powiat gorlicki: 10, powiat krakowski: 87, m. Kraków: 349, powiat limanowski: 138, powiat  miechowski: 12, powiat myślenicki: 159, powiat nowosądecki: 147, m. Nowy Sącz: 47, powiat nowotarski: 16, powiat olkuski: 15, powiat oświęcimski: 107, powiat proszowicki: 11, powiat suski: 194, powiat tarnowski: 114, m. Tarnów: 14, powiat tatrzański: 8, powiat wadowicki: 35, powiat wielicki: 127)

w tym:

a. aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 523

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 105

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 100
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie: 1
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Szpital Specjalistyczny w Chorzowie: 1
 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie: 2

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 418

b. wyleczeni: 1291 (nowy 1)

(powiat bocheński: 140, powiat brzeski: 64, powiat chrzanowski: 25, powiat dąbrowski: 11, powiat gorlicki: 7, powiat krakowski: 67, m. Kraków: 251, powiat limanowski: 104, powiat miechowski: 12, powiat myślenicki: 150, powiat nowosądecki: 31, m. Nowy Sącz: 28, powiat nowotarski: 10, powiat olkuski: 10, powiat oświęcimski: 71, powiat proszowicki: 6, powiat suski: 124, powiat tarnowski: 28, m. Tarnów: 13, powiat tatrzański: 4, powiat wadowicki: 19, powiat wielicki: 116)

c. zgony COVID-19: 44

(powiat bocheński: 3, powiat brzeski: 2, powiat krakowski: 1, m. Kraków: 19, powiat limanowski: 3, powiat oświęcimski: 4, powiat proszowicki: 2, powiat tarnowski: 3, powiat wadowicki: 2, powiat wielicki: 5)

d. zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 5

(powiat bocheński: 2, powiat brzeski: 2, powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 4786

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 4192

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 1463

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 38

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 1

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 632 (poprzednia doba: 1 121 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce:

https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: WSSE Kraków

Małopolska - najnowsze informacje