poniedziałek, 21 września 2020 10:43

Powiat oświęcimski. Budowa przewiązek - priorytet dla personelu i pacjentów

Autor Wiktoria Mitura
Powiat oświęcimski. Budowa przewiązek - priorytet dla personelu i pacjentów

Trwa budowa przewiązek, które połączą ze sobą poszczególne budynki Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Dzięki tej ważnej i długo oczekiwanej inwestycji, pacjenci będą przewożeni z poszczególnych oddziałów na badania w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Przewiązki będą gotowe w połowie przyszłego roku.

– Przekazaliśmy na tę inwestycję 2 mln zł, za co serdecznie dziękuję wszystkim radnym Powiatu. Dzięki przewiązkom podniesie się standard obiektu, na czym przede wszystkim skorzystają pacjenci i personel – powiedział starosta Marcin Niedziela.

Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu podkreślił, że ta inwestycja łączy budynki szpitalne w celach komunikacyjnych.

– Obecnie transportujemy chorych, którzy są diagnozowani lub przechodzą dodatkowe badania w sąsiednich budynkach, transportem samochodowym, co jest uciążliwe i kosztowne. To się zmieni po wybudowaniu przewiązek. Będzie to krok milowy w rozwoju tego szpitala – powiedział szef powiatowej lecznicy.

Pomysł budowy przewiązek narodził się 6 lat temu. Rok później został opracowany projekt, po czym uzyskano pozwolenie na budowę.

– Prace trwają od kilku tygodni. Wykonawca ma 10 miesięcy na realizację. Koszt inwestycji sięga 5,8 mln zł, w tym 2 mln zł to wsparcie Powiatu Oświęcimskiego, za co serdecznie dziękujemy – dodał Piechulek.
– W XXI wieku jest anachronizmem, żeby pacjenci byli przewożeni na badania z budynku do budynku tak, jak dotąd. Ta inwestycja była po prostu konieczna – podkreślił wicestarosta Paweł Kobielusz, zapewniając że to nie koniec szpitalnych inwestycji.

Wykonawcą zadania jest firma Wodpol z Żywca, która wygrała przetarg.

Choć budowa trwa od kilku tygodni, 18 września tuż po posiedzeniu rady społecznej ZZOZ, nastąpiło symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Dokonali tego: starosta Marcin Niedziela, wicestarosta Paweł Kobielusz, członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak, dyrektor szpitala Edward Piechulek oraz przedstawiciel wykonawcy zadania.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje