wtorek, 23 sierpnia 2022 12:09

Powiaty postulują osłonę taryfową dla ogrzewania sieciowego

Autor Katarzyna Jamróz
Powiaty postulują osłonę taryfową dla ogrzewania sieciowego

Aby uchronić samorządy przed galopującymi podwyżkami cen energii oraz ogrzewania sieciowego Związek Powiatów Polskich zaapelował do rządu, aby zastosowano mechanizm ochrony taryfowej, jaki obowiązuje w przypadku rynku gazu.

Samorządowcy zrzeszeni w Związku Powiatów Polskich uważają, że w przypadku ciepła sieciowego, czyli dostarczanego mieszkańcom przez przedsiębiorstwa energetyki cieplnej konieczne jest wprowadzenie ustawowej ochrony taryfowej, tak jak to ma miejsce w przypadku ochrony odbiorców paliw gazowych.

Należy zauważyć, że zakup energii elektrycznej i zapewnienie ogrzewania w budynkach publicznych jest niezbędny dla realizacji przez samorządy zadań publicznych. Z drugiej strony samorządy, w tym zwłaszcza samorządy powiatowe, mają ograniczone źródła pozyskania nowych dochodów własnych

– piszą działacze ZPP.

Według przytoczonych przez samorządowców przykładów, podczas przetargów stawki proponowane przez firmy ciepłownicze są o wiele wyższe niż obowiązujące dotychczas. Podwyżki sięgają od 400 do nawet 700 proc. „Dla przykładu grupa zakupowa złożona z 27 jednostek samorządu terytorialnego w ostatnim przetargu otrzymała ofertę, której cena za 1 Mwh wynosi 1880,90 zł i jest 4,36 razy wyższa niż cena jaką dotychczas płaciły samorządy tworzące grupę zakupową”.

Przypomnijmy, iż ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych umożliwiła tzw. podmiotom wrażliwym korzystającym z paliw gazowych ubiegać się o ochronę taryfową. Naliczanie rekompensaty przysługuje na wniosek odbiorcy. Mogą się o nią ubiegać m.in. jednostki organizacyjne gmin, szkoły, przedszkola, szpitale, domy pomocy społecznej oraz instytucje kultury.

Inf./Fot. UM Tarnów

Małopolska - najnowsze informacje