wtorek, 7 maja 2019 08:35

Proszowice: Nagroda dla licealistów za animację "Historia w 30 sekund"

Autor (red)
Proszowice: Nagroda dla licealistów za animację "Historia w 30 sekund"

Drużyna uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach uczestniczyła w gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Patria Nostra.

Budowanie nowoczesnego patriotyzmu przy użyciu nowoczesnych technologii to hasło konkursu historycznego Patria Nostra. Edycja małopolska konkursu adresowana była do uczniów z Małopolski oraz młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA. Konkurs miał na celu propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowanie poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu 30 sekundowej animacji komputerowej lub 45 sekundowego filmu. Prace miały dotyczyć jednego z wydarzeń historycznych, które rozegrały się w okresie konkretnego tygodnia. Drużynie  z Proszowic, którą tworzyli: Sandra Łąkas, Sebastian Sowa i Kacper Kania przydzielono temat „13 marca 1953 - Polskie Państwo Podziemne: ofiary stalinowskie”. W przygotowanej 30 sekundowej animacji uczniowie wykorzystali materiały źródłowe z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

16 marca 2019 r. podczas uroczystej gali finałowej konkursu, która odbyła się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, uczniowie odebrali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.  Moment wręczenia nagród licealistom z Proszowic zarejestrowała kamera TVP 3 - Oddział w Krakowie. Materiał wyemitowano w Kronice Krakowskiej.

Praca konkursowa drużyny z Proszowic znalazła się w punktowanej grupie 25 najlepszych animacji i będzie emitowana na telebimach reklamowych w największych polskich miastach.

Patronat Honorowy sprawowali: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojewoda Małopolski, Urząd Marszałkowski, Senator RP Pan Andrzej Pająk, Metropolita Archidiecezji Krakowskiej - Arcypiskup Marek Jędraszewski.

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Proszowice - najnowsze informacje