czwartek, 15 września 2022 08:48

Remonty mieszkań przed narodzinami dziecka – poradnik dla rodziców

Autor Artykuł sponsorowany
Remonty mieszkań przed narodzinami dziecka – poradnik dla rodziców

Narodziny dziecka to wielka rewolucja – także mieszkaniowa. Przygotowując się do roli rodziców, musicie także przygotować przestrzeń, w której mały człowiek będzie rósł i się rozwijał. Remonty mieszkania w okresie ciąży nie są łatwe, jednak w wielu przypadkach niezbędne. Jak przeprowadzić je spokojnie i wybierać trafne rozwiązania? Oto nasz poradnik!

Narodziny dziecka to wielka rewolucja – także mieszkaniowa. Przygotowując się do roli rodziców, musicie także przygotować przestrzeń, w której mały człowiek będzie rósł i się rozwijał. Remonty mieszkania w okresie ciąży nie są łatwe, jednak w wielu przypadkach niezbędne. Jak przeprowadzić je spokojnie i wybierać trafne rozwiązania? Oto nasz poradnik!

Remonty mieszkań przyszłych rodziców

Ze względu na zdrowie maluszka i (przyszłej) mamy remonty mieszkań, do których wprowadzi się noworodek, powinny być przeprowadzane na kilka tygodni przed datą planowanego porodu. Prawdą jest, że materiały niezbędne przy mniejszych lub większych remontach – takie jak farby, tynki, czy kleje, posiadają potrzebne atesty, jednak i najlepsze produkty mogą negatywnie wpłynąć na organizm najmłodszego lokatora. Szkodliwe mogą być opary i zapachy – i to nie tylko dla dziecka, ale i dla ciężarnej. Warto zatem remonty mieszkań przeprowadzać pod nieobecność przyszłej mamy.

Należy zaznaczyć, że remont mieszkania przed narodzinami dziecka to nie tylko kwestia estetyki czy nowej aranżacji wnętrz. To również przejaw troski o higienę – często generalne porządki nie wystarczą w usunięciu zarodników pleśni czy kurzu i brudu.

Pokój dziecięcy czy nowy lokator sypialni?

Planując zmiany w domu lub w mieszkaniu związane z narodzinami dziecka, należy wcześniej zaplanować, gdzie dziecko będzie spało. Jeśli w sypialni, być może wystarczy odświeżenie koloru na ścianie (zalecane są jedne, pastelowe kolory), nowy dywan i meble typowe dla pokoju, w którym śpi niemowlę. W sytuacji, kiedy planujecie osobny pokój dla dziecka, warto zastanowić się, czy zagospodarujecie inne pomieszczenie – na przykład gabinet lub dawno nieodwiedzany gościnny, czy wydzielicie przestrzeń ścianką działową. Wszystko zależy od metrażu, zasobności portfela i rodziców. Wiele matek i ojców, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka, woli je mieć blisko siebie.

Meblowanie? Przede wszystkim wygoda, nie moda!

Niezależnie od tego, czy dziecięce meble i wyposażenie niezbędne do pielęgnacji, znajdą się w Waszej sypialni, czy osobnym pomieszczeniu, warto pomyśleć o układzie. Wybierając meble, dodatki, wzory pościeli przyszli rodzice – szczególnie mamy – stawiają często na zgodność kolorystyczną. Chcą, by wnętrze było po prostu modne. W przypadku ustawienia poszczególnych przedmiotów, bardziej niż na style trzeba jednak stawiać na wygodę i bezpieczeństwo maleństwa. Łóżeczka lub kołyski nie należy stawiać przy grzejniku, ani pod oknem. Przestrzeń, w której łatwo o przeciąg, również nie jest dobrym rozwiązaniem. Wielu rodziców stawia łoże małe człowieka tuż przy łożu małżeńskim. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza nocą podczas karmienia. Gdy przyszła mama planuje karmić piersią, korzystając z (nowego) fotela, warto ustawić siedzisko przy dziecięcym łóżeczku, ale tak, by nie utrudniało procesu wkładania i wyjmowania niemowlęcia. Co z oświetleniem? Żarówka sufitowego żyrandola może być zbyt ostra dla dziecka. Praktycznym rozwiązaniem będzie więc zakup nocnej lampki emitującej łagodne światło.

Jaki przewijak wybrać?

Jest kilka opcji do wyboru – osobny mebel, montowany na łóżeczku lub na komodzie. Wszystko zależy od Waszych potrzeb i wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Niezależnie od typu przewijaka, należy w jego pobliżu wygospodarować miejsce do przechowywania artykułów higienicznych. Pieluszki, chusteczki, maści – to wszystko rodzice muszą mieć pod ręką podczas przebierania pociechy.

Remonty mieszkań pod kątem przyszłości

Jeśli pozwalają na to budżet i przestrzeń, remontując mieszkanie przed narodzinami dziecka, warto pomyśleć o nieco dalszej przyszłości. Niemowlak (niestety) szybko urośnie – łóżeczko trzeba będzie zamienić na większe, a miejsce przewijaka zastąpi kosz z zabawkami. Kiedy pociecha zacznie raczkować lub chodzić, koniecznie należy zabezpieczyć ostre kanty, otwierane szafki czy wyjście na schody. Planując remont, można też rozplanować, gdzie staną mebelki lub akcesoria niezbędne w kolejnych etapach rozwoju malucha.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka