czwartek, 30 kwietnia 2020 09:04, aktualizacja 5 lat temu

Rodzaje płytek ceramicznych – co to jest terakota, gres, glazura

Autor Głos 24
Rodzaje płytek ceramicznych – co to jest terakota, gres, glazura

Powstają z mieszanki gliny, z dodatkiem barwiących tlenków oraz składników uszlachetniających. W kolejnym etapie są wypalane w wysokiej temperaturze. Różnią się nie tylko rozmiarem, kształtem, kolorem i wzorem, ale również  wykończeniem i sposobem wytwarzania, który ma wpływ na ich właściwości i przeznaczenie. Płytki łazienkowe, kuchenne i stosowane na zewnątrz mogą również cechować się matową, polerowaną i strukturalną powierzchnią, co jest bezpośrednio związane z ich aspektami wizualnymi. Jakie są jednak podstawowe różnice pomiędzy najczęściej stosowanymi płytkami?

Ścienna glazura

To zazwyczaj płytki łazienkowe, które znalazły swoje zastosowanie przy pokrywaniu ścian. Glazura to płytki fajansowe, wykonane są z ceramiki, która przypomina porcelanę. Ich cechą charakterystyczną jest pokrycie zewnętrznej powierzchni szkliwem. Jest to konieczne dla ich zabezpieczenia przed wilgocią. Glazurowane płytki łazienkowe wykazują się największą kruchością. Ponadto, tworzywo, z jakiego są wykonane, wyróżnia się stosunkowo dużą zdolnością do wchłaniania wody. To z tego powodu są pokrywane szkliwem, przez co stają się całkowicie odporne na nasiąkanie. Glazura dostępna jest w szerokiej palecie wzorów i kolorów. To płytki łazienkowe niewymagające stosowania specjalnych środków czystości, łatwo usuwa się z nich zabrudzenia i naloty. Są odporne na plamy, których pozbędziemy się wodą lub ewentualnie z dodatkiem delikatnego płynu. Aby glazurowane płytki łazienkowe się błyszczały, można je przetrzeć wodą z octem lub kwaskiem cytrynowym.

Na podłogę i na zewnątrz gres

Od glazury bardziej odporny jest gres, który równie dobrze jak na ścianie sprawdza się na podłodze. To płytki łazienkowe i kuchenne o bardzo wysokiej wytrzymałości na obciążenia i odporności mechanicznej. Są twardsze od glazury dzięki wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Ponadto są  też bardziej odporne na nasiąkanie wodą. W przypadku gresu stosuje się dwa rodzaje wykończenia, może być pokryty ochronnym szkliwem lub występować w wersji naturalnej. To płytki, które pojawiają się także jako mrozoodporne z przeznaczeniem do wykorzystania na tarasach i balkonach.

Terakota do pokrycia podłóg wewnątrz budynku

Posiadają inne właściwości niż glazurowane płytki łazienkowe oraz gres. Wytwarza się je z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny, mają powierzchnię fakturowaną lub gładką. Ich licowa powierzchnia pokrywana jest szkliwem, a następnie całość wypalana w wysokiej temperaturze. Dzięki mniejszej nasiąkliwości niż glazura bardzo dobrze sprawdzają się do pokrycia podłóg w budynkach. Łatwo je także utrzymać w czystości, nie wykazują wrażliwości na środki chemiczne. Są jednak mniej odporne na uderzenia niż gres, dlatego też nie sprawdzają się na balkonach i tarasach, czyli w miejscach o intensywniejszej eksploatacji. Nie są to też płytki mrozoodporne. Tego typu płytki łazienkowe zachwycają bogatą gamą kolorystyczną. Wśród nich są wzory rustykalne, czego przykładem jest model Rustic. Płytki Rustic do złudzenia przypominają drewno, mają wyraźnie zarysowane usłojenie oraz naturalny kolor. Dzięki temu są tańszą alternatywą dla swojego naturalnego odpowiednika.

Jako płytki łazienkowe ścienne wybierz glazurę, do pokrycia podłóg w budynku terakotę, a na balkon lub taras mrozoodporny gres.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka