czwartek, 2 kwietnia 2020 09:04

Rośliny akwariowe – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Autor Głos 24
Rośliny akwariowe – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny w akwarium są bardzo korzystne dla całego ekosystemu – to one odpowiadają za jego równowagę. Dlatego, jeśli stajemy przed wyborem roślin żywych bądź sztucznych do naszego akwarium – warto zdecydować się na te pierwsze. Choć ich pielęgnacja może okazać się czasochłonna, to nie będziemy zmuszeni do codziennej zmiany wody w naszym zbiorniku – a to już coś. Jakie rośliny wybrać i jak je zasadzić?

Wszystko w harmonii

Aby nieco ułatwić sobie zadanie, a także zadbać o jak największe powodzenie naszego przedsięwzięcia, którym jest utrzymanie zdrowego i pięknego akwarium, należy, przynajmniej na samym początku naszej przygody z akwarystyką, postawić na florę i faunę, która naturalnie występuje w sąsiedztwie. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli tworzymy akwarium, w którym chcemy trzymać ryby. Łącząc obce sobie gatunki zwierząt i roślin możemy doprowadzić do chaosu, z którego korzyści nie będą wyciągać ani ryby, ani rośliny. Tworząc scenę naszego akwarium, zastanówmy się nad tym, jakie gatunki ryb chcemy posiadać, a to nam podpowie, które gatunki roślin będą idealne do naszego zbiornika.

Wyprawa do sklepu

Nie ma co oszczędzać – tańsze rośliny wcale nie muszą okazać się lepszym wyborem, a częściej jest wręcz na odwrót. Nasze kroki powinniśmy skierować do renomowanego sklepu zoologicznego lub sklepu akwarystycznego, w którym będziemy w stanie wybrać nasze rośliny pod okiem eksperta. Dzięki temu, dobierzemy gatunki, które naturalnie ze sobą współpracują, a także dowiemy się dokładnie, jak je pielęgnować i utrzymać w zdrowiu. Z pewnością pomogą nam w tym szeroko dostępne nawozy oraz suplementy, które to wpływać będą na wzrost i kondycję roślinności.

Źródło: Unsplash, karl muscat

Kompozycja w akwarium

Tutaj wiele zależy od nas i naszych upodobań. Do wyboru mamy wiele: rośliny akwariowe wysokie, niskie, pływające lub rosnące na korzeniach. Warto posadzić wysokie rośliny z tyłu akwarium. Pozwoli nam to ukryć filtry, a jednocześnie zagwarantuje dobrą widoczność na scenę akwarium. Bliżej środka warto umieścić rośliny średniej wysokości, a z przodu te najniższe. Na każdą roślinę przeznacz co najmniej 40 cm2 dna.

Oświetlenie

W przypadku hodowli roślin akwariowych unika się wystawiania ich na bezpośrednie działanie słońca. Bardziej korzystne jest używanie światła sztucznego o odpowiedniej barwie.

Benefity wynikające z posiadania żywych roślin w akwarium

Przede wszystkim, żywe rośliny zaopatrują wodę i żyjące w niej organizmy w tlen. Odpowiedzialne są także za tworzenie mikroklimatu dla rozwoju różnego typu organizmów (na przykład planktonu). Rośliny działają antybiotycznie, stanowią także naturalne schronienie dla ryb. Warto zatem zdecydować się na wybór roślin żywych do naszego akwarium.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka