Po śmierci papieża Franciszka Watykan wchodzi w czas sede vacante. Wśród duchownych, którzy będą kierować Kościołem w tym przełomowym okresie, znalazł się Polak. Urodzony w Małopolsce duchowny został jednym z trzech kardynałów wspierających w zarządzaniu Stolicą Apostolską.
Polak przy sercu Watykanu
Watykan przygotowuje się na jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła katolickiego – wybór nowego papieża. Po śmierci Franciszka, która nastąpiła 21 kwietnia 2025 roku, obowiązki zarządzania Stolicą Apostolską przejął kamerling, kardynał Kevin Farrell. W trudnym okresie przejściowym, znanym jako sede vacante, amerykański duchowny może liczyć na pomoc trzech kardynałów, spośród których jednym jest Polak – kard. Stanisław Ryłko.
Andrychowianin, kard. Stanisław Ryłko będzie jedną z osób odpowiedzialnych za przygotowanie uroczystości pogrzebowych Papieża Franciszka a także #konklawe. Szczegóły ⤵️
Opublikowany przez Parafia św. Macieja w Andrychowie Wtorek, 22 kwietnia 2025
Kardynał z Andrychowa
Kard. Stanisław Ryłko to postać dobrze znana w watykańskich kręgach. Urodził się w 1945 roku w Andrychowie, w województwie małopolskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku z rąk przyszłego papieża – kard. Karola Wojtyły. W 1996 roku został biskupem, a jedenaście lat później – kardynałem, mianowanym przez papieża Benedykta XVI.
Ryłko przez wiele lat pełnił istotne funkcje w Kurii Rzymskiej, m.in. jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich (2003–2016). Od 2017 roku sprawuje zaszczytną funkcję archiprezbitera bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Jego doświadczenie i zaufanie, jakim darzy go Watykan, sprawiły, że został wybrany do wspierania kamerlinga w najważniejszych obowiązkach w czasie sede vacante.
W nadchodzącym konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka, weźmie udział czterech polskich kardynałów. Wśród...
Opublikowany przez Gmina Poronin Środa, 23 kwietnia 2025
Ważna rola w kluczowym momencie
Kard. Ryłko wraz z kardynałami Pietro Parolinem i Fabio Baggio został wyłoniony drogą losowania podczas kongregacji generalnej. Ich zadaniem będzie nie tylko wsparcie kamerlinga w codziennym zarządzaniu Watykanem, ale także współorganizacja pogrzebu papieża Franciszka oraz przygotowanie do konklawe, które odbędzie się prawdopodobnie między 5 a 10 maja.
Co istotne, kard. Ryłko jako jeden z nielicznych polskich kardynałów-elektorów weźmie udział w wyborze nowej głowy Kościoła katolickiego. Zbliżające się konklawe będzie dla niego ostatnim – w lipcu skończy 80 lat i zgodnie z przepisami nie będzie mógł brać udziału w kolejnych wyborach papieża.
- Zobacz też:

Duma dla Polski
Obecność kard. Ryłki w tak kluczowym momencie dla Kościoła katolickiego to nie tylko dowód jego wysokiej pozycji wśród duchowieństwa, ale również powód do dumy dla Polski. Jego zaangażowanie i doświadczenie będą miały bezpośredni wpływ na przebieg jednych z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Watykanu.