czwartek, 9 listopada 2023 17:43

Samorządowcy piszą list do Andrzeja Dudy. "Wierzymy, że opowie się Pan po stronie Polek i Polaków"

Autor Patryk Trzaska
Samorządowcy piszą list do Andrzeja Dudy. "Wierzymy, że opowie się Pan po stronie Polek i Polaków"

Kilkuset samorządowców wspólnie z zarządem Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski  podpisało Apel do Prezydenta o jak najszybsze powierzenie misji tworzenia nowego rządu przedstawicielowi koalicji, które mają większość w sejmie po wyborach parlamentarnych. Wśród nich był burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Artur Kozioł.

– Szkoda marnować czas na pozorowane  ruchy polityczne gdy jest decyzja partii politycznych mających większość w Sejmie o wspólnym tworzeniu rządu. Podczas wyborów trwała dyskusja o  wielu obszarach społecznych, które wymagają szybkich działań i zostały  zaakceptowane przez wyborców. Teraz jest już czas na ich realizację – mówił burmistrz Wieliczki.

Poniżej pełna treść listu kierowanego do prezydenta Andrzeja Dudy:

Szanowny Panie Prezydencie

My Starostowie, Marszałkowie, Radni, Wójtowie, Burmistrzowie, Prezydenci, Członkowie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski w imię odpowiedzialności za naszych mieszkańców,  w myśl art. 154 Konstytucji RP, zwracamy się do Pana Prezydenta, o pilne powierzenie misji tworzenia nowego rządu, Panu premierowi Donaldowi Tuskowi, reprezentującemu większość sejmową.

Na oficjalnej stronie internetowej Pana Prezydenta znajduje się następujące wyjaśnienie: „W myśl art. 154 Konstytucji, Prezydent desygnuje Prezesa Rady Ministrów. Jest to zazwyczaj osoba wskazana przez większość parlamentarną.”

Nasz kraj znajduje się w niezwykle trudnej sytuacji międzynarodowej i gospodarczej: wojna  w Ukrainie, szalejąca inflacja, brak środków z KPO. Dodatkowo, bardzo trudna sytuacja finansowa naszych gmin, miast i powiatów. To wszystko skłania nas do zwrócenia się z apelem do Pana Prezydenta o pilne powierzenie misji tworzenia rządu trzem ugrupowaniom – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drodze, Nowej Lewicy – na które 15 października zagłosowała zdecydowana większość wyborców, naszych mieszkańców i które mają stabilną większość sejmową.

Warto zaznaczyć, że z powyższymi ugrupowaniami nasze stowarzyszenie Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski, już rok temu 25 maja 2022 r. podpisało „Deklarację poparcia postulatów Ruchu samorządowego TAK! Dla Polski” zawierającą niezbędne reformy m.in. w dziedzinie oświaty, zdrowia, ekologii
i potrzebne do sprawnego funkcjonowania samorządów terytorialnych.

Desygnowanie Donalda Tuska na stanowisko Prezesa Rady Ministrów daje przy aktualnym rozkładzie głosów w Sejmie RP gwarancję stworzenia rządu mającego stabilną większość. Stoimy na stanowisku, że proces ten nie powinien być elementem gry politycznej a reformy nie powinny czekać.

Wierzymy, że opowie się Pan po stronie Polek i Polaków, którzy zagłosowali, z intencją zmiany politycznej narracji w kierunku zgody narodowej, na przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych. Zwłoka w powołaniu nowego premiera z poparciem większości parlamentarnej będzie niewytłumaczalna oraz pozostawi trudne do odparcia wrażenie działania głowy Państwa na rzecz zachowania władzy przez jedną partię przez kolejnych 28 dni i spowolnienia prac nad budżetem.

Jako samorządowcy wierzymy, że zmiana, za którą obywatele opowiedzieli się w wyborach parlamentarnych, cieszących się najwyższą w historii III RP 74,38% frekwencją, zostanie zauważona przez Pana Prezydenta.

Z wyrazami szacunku,

Zarząd i Członkowie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski

Artykuł sponsorowany

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka