środa, 26 kwietnia 2023 09:55

"Seniorzy, miejcie się na baczności!" Prawdziwa plaga! Kilkanaście prób tego samego oszustwa w jeden dzień

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
"Seniorzy, miejcie się na baczności!" Prawdziwa plaga! Kilkanaście prób tego samego oszustwa w jeden dzień

We wtorek (25 kwietnia) sądecka policja otrzymała kilkanaście zgłoszeń dotyczących usiłowania oszustwa na krewnego, który miał spowodować wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć kary.

Oszuści dzwonili do mieszkańców Sądecczyzny, podając się za krewnego córkę lub syna. Wykorzystywali legendę, że spowodowali wypadek drogowy i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknęli konsekwencji prawnych.

Należy pamiętać, że oszuści wciąż modyfikują i dostosowują swoje historie do danej sytuacji i tego czego dowiedzą się od osób, z którymi prowadzą rozmowę.

-Seniorzy, miejcie się na baczności!

-ostrzegają policjanci.

W związku z licznymi próbami oszustw sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność!

  • W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, pracownika banku itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Dajmy sobie czas do namysłu. Nie działajmy w pośpiechu.
  • Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Inf.: KMP NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka