czwartek, 15 lutego 2024 11:28

Soundbar: prosty sposób na stworzenie kina domowego

Autor Artykuł sponsorowany
Soundbar: prosty sposób na stworzenie kina domowego

Komponent dźwiękowy jest słabym punktem nowoczesnych telewizorów. Faktem jest, że cienki korpus nie pozwala na zainstalowanie w nim potężnych głośników. A jeśli jakość wyświetlaczy stale rośnie, nie ma takiego postępu w zakresie dźwięku. Oczywiście podczas oglądania wiadomości i talk show możliwości wbudowanych głośników są wystarczające do wyraźnej transmisji dźwięku. Aby jednak cieszyć się efektami dźwiękowymi filmu, potrzebne będą dodatkowe głośniki.

Może to być kino domowe, które jest dość drogie i nie w każdym pomieszczeniu można je zainstalować. Dlatego wielu konsumentów preferuje prostsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie - soundbar.

Kompaktowość czy dźwięk przestrzenny?

Soundbar to panel, w którego obudowie znajduje się kilka głośników jednocześnie. Takie panele są najczęściej instalowane na półce lub montowane na ścianie. Znacznie rzadsze są soundbary pełniące funkcję podstawki pod telewizor.

Kluczowym parametrem soundbara jest format dźwięku, czyli liczba kanałów akustycznych. Oczywiście im jest ich więcej, tym dźwięk będzie bardziej przestrzenny. Najprostszą opcją jest format 2.0. W takich soundbarach są tylko dwa głośniki stereo i w rzeczywistości przewyższają one standardową akustykę telewizora tylko pod względem mocy.

Kolejną rzeczą jest to, że soundbar zawiera subwoofer, który dodaje bogactwa niskim częstotliwościom. Dźwięki eksplozji, katastrof, wypadków samochodowych natychmiast zaczynają brzmieć bardziej wyraziście i potężnie. I tutaj użytkownik musi zdecydować - czy wybrać soundbar z wbudowanym subwooferem, czy preferować system z subwooferem w postaci osobnego głośnika. W pierwszym przypadku nie trzeba będzie szukać miejsca na instalację tego głośnika, ale dźwięk będzie oczywiście znacznie lepszy, jeśli subwoofer zostanie wykonany w osobnej obudowie.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba kanałów w nowoczesnych soundbarach może sięgać nawet 11 plus kilka dwukanałowych głośników tylnych. Takie soundbary zbliżają się już do kin domowych.

Swoboda od kabli

Jeśli soundbar wyposażony jest w subwoofer, a tym bardziej w tylne głośniki, to kable rozciągnięte po całym pokoju nie są dobrym pomysłem. Dlatego obecnie coraz więcej soundbarów zapewnia bezprzewodowe połączenie subwoofera i głośników. Bezprzewodowe połączenie z samym telewizorem jest nadal mniej powszechne, ale nie jest tak krytyczne, jeśli soundbar jest zainstalowany w jego pobliżu. Jest to bardzo wygodne, gdy soundbar obsługuje połączenie ze smartfonem. W takim przypadku można wygodnie regulować dźwięk z telefonu i, w razie potrzeby, odtwarzać z niego pliki multimedialne przez głośniki soundbara.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka