poniedziałek, 1 sierpnia 2022 12:59

Sprężyny gazowe – czym są? Wszystko co musisz wiedzieć

Autor Artykuł sponsorowany
Sprężyny gazowe – czym są? Wszystko co musisz wiedzieć

Sprężyna gazowa to pojęcie, które wielu osobom może się wydawać dziwne, czy wręcz nienaturalne. Zwykle sprężyny kojarzymy z giętkimi elementami metalowymi. Czym zatem są modele gazowe i jak działają? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!

Sprężyny gazowe, czyli siłowniki

Zastanawiasz się być może, co to jest sprężyna gazowa i do czego służy. Otóż elementy te często określa się też jako siłowniki gazowe ze sprężyną, czy też po prostu siłowniki. Mowa o urządzeniach wypełnionych powietrzem, które wykorzystują go jako nośnik energii. Jak działa ten mechanizm?

Podobnie jak w przypadku klasycznych sprężyn, również siłownik działa pod wpływem siły zewnętrznej. Powoduje ona ruch tłoczyska znajdującego się w obudowie siłownika. Za sprawą ruchu tłoczyska dochodzi do zmniejszenia objętości powietrza, co w naturalny sposób prowadzi do zwiększenia jego ciśnienia. Powstaje zatem energia, którą można wykorzystać na wiele sposobów.

Sprężyna gazowa pchająca i wiele więcej

Zastosowanie sprężyn gazowych może być bardzo różnorodne. Część z nich służy po prostu elastycznemu połączeniu elementów. Jednak to najprostsza funkcja, w której wypełnianiu siłownik może być zastąpiony elementami prostszymi konstrukcyjnie. A przecież te produkty potrafią o wiele więcej: nowoczesne sprężyny gazowe zwykle potrafią np. wprawić w ruch inne elementy konstrukcyjne. Przeważnie jest to część maszyny. Ponadto siłowniki gazowe odpowiadają również za przejmowanie obciążeń. Jest to wspólne zastosowanie modeli pneumatycznych oraz tradycyjnych sprężyn metalowych.

Czy siłowniki gazowe ze sprężyną są skomplikowane?

Klasyczne sprężyny to jedne z najprostszych konstrukcyjnie elementów wykorzystywanych jako części składowe maszyn. Niewątpliwie sprężyny gazowe są nieco bardziej skomplikowane. Składają się z większej liczby elementów, a sam mechanizm działania jest bardziej złożony.

Co więcej, zarówno montaż jak i użytkowanie są w tym przypadku odrobinę trudniejsze. Trzeba wiedzieć między innymi to, jak odblokować sprężynę gazową.

Zwykle im wyższy poziom skomplikowania elementu, tym większa jego awaryjność. Jak jest w tym przypadku? Rzeczywiście potencjalnych awarii sprężyn gazowych jest więcej, niż ma to miejsce w przypadku sprężyn tradycyjnych. Uszkodzeniu może ulec obudowa czy tłoczysko.

Problemem jest też rdzewienie czy wygięcie elementów montażowych. Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z produktów wysokiej jakości. Renomowani producenci, którzy mają w swojej ofercie takie akcesoria, jak Cloos, to niemal gwarancja idealnego, bezproblemowego użytkowania takiego produktu. Można być zatem spokojnym o długą żywotność oferowanych przez nich sprężyn.

Na czym polega przewaga siłownika?

Ze względu na nieco większą awaryjność, mogłoby się wydawać, że siłowniki to gorsze rozwiązanie niż klasyczna sprężyna metalowa. W rzeczywistości jednak sprężyny gazowe pod wieloma względami przeważają. Po pierwsze posiadają one duże możliwości w zakresie wytrzymałości obciążeniowej. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie sprężyny metalowe mogą być niewystarczająco mocne.

Co więcej, siłowniki gazowe ze sprężyną wykazują dużą odporność na działanie takich czynników, jak wilgoć czy skrajne temperatury. Spisują się zatem nawet w bardzo trudnych warunkach. Korzysta się z nich w przemyśle stoczniowym czy w hutach. Niemniej ponownie należy wskazać na konieczność wyboru jakościowych elementów. Tylko naprawdę dobrze wykonane siłowniki, z dobrych materiałów, posiadają tak dobre parametry.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka