środa, 4 września 2019 10:04

Strażacy z Niskowej uhonorowani przez Małopolskę

Autor Marzena Gitler
Strażacy z Niskowej uhonorowani przez Małopolskę

Strażacy ochotnicy z Niskowej niedaleko Nowego Sącza w minioną sobotę świętowali 35-lecie powstania jednostki. Z tej okazji Niskową odwiedził Marszałek Witold Kozłowski, który wręczył strażakom odznaczenia – Złote i Srebrne Krzyże Małopolski. Obecny był również Edward Siarka, Poseł na Sejm RP i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Złotym Krzyżem Małopolski został odznaczony wieloletni komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmcu, założyciel OSP w Niskowej, obecnie także jej Prezes – Jan Smoleń.

Dzięki zaangażowaniu prezesa Jana Smolenia, w Niskowej powstały dwa budynki remizy - aktywnie zabiegał również o wyposażenie jej w odpowiedni sprzęt. Jest zaangażowany w pracę na rzecz lokalnej społeczności: prowadzi wykłady podczas organizowanych kursów i szkoleń na terenie jednostki, zainicjował także powstanie Regionalnego Zespołu „Niskowioki”, działającego w ramach OSP.

Srebrna odznaka natomiast trafiła do strażaków, którzy od wielu lat aktywnie działają na rzecz mieszkańców. Ich zaangażowanie widoczne było od samego początku powstania jednostki, większość z nich to jej współzałożyciele. Odznaczenie z rąk marszałka Witolda Kozłowskiego odebrali: Wincenty Tomaszek, Marian Tomaszek, Wojciech Wilk, Stanisław Ruchała i Bogdan Pasiut.

Przypomnijmy, Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski to wyróżnienie, które przyznawane jest za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu.

inf. i foto: UMWM

Nowy Sącz - najnowsze informacje