sobota, 27 listopada 2021 14:56

Ta roślina daje 95% skuteczności w walce z koronawirusem

Autor Norbert Kwiatkowski
Ta roślina daje 95% skuteczności w walce z koronawirusem

Ta roślina może dać dużo możliwości lekarzom w walce z różnymi wariantami koronawirusa. Odkrycie naukowców z brytyjskiego uniwersytetu w Nottingham wskazuje, że jej skuteczność na COVID-19 została oceniona na 95%.

Efekty działania są obiecujące. Chodzi o preparat pochodzenia roślinnego o nazwie tapsigargin, który, jak twierdzą brytyjscy naukowcy silnie hamuje namnażanie w komórkach wszystkich wariantów koronawirusa. W przypadku koinfekcji, tapsigargin może skutecznie ochronić przed infekcją, a nawet hamować istniejące zakażenie. Co więcej, chodzi tu zarówno o sytuacje związane z infekcją jednym wariantem, jak i kombinacje wariantów. Tapsigargin otrzymywany jest z rośliny o nazwie łoczydło apulijskie. To roślina, która występują w basenie Morza Śródziemnego – w południowej Europie, w Azji Mniejszej i w północnej Afryce. Dorasta do wysokości 1,2m, kwitnie od lipca do sierpnia. Sok mleczny łoczydła apulijskiego, który po stężeniu ma postać brunatnych grudek, był stosowany już w starożytności i średniowieczu w lecznictwie. Do tej pory w krajach w północnej Afryce jest ceniona ze względu na jej ważne właściwości bioaktywne. Tradycyjnie jest stosowana sama lub zmieszana z oliwą z oliwek jako środek przeciwbólowy, moczopędny, przeczyszczający i udrażniający.

Przeciwwirusowy potencjał  wytwarzanego z łoczydła preparatu wygląda obiecująco, a równie istotny jest fakt, że każdy wariant koronawirusa okazał się podatny na tapsigargin.

Małopolska - najnowsze informacje