poniedziałek, 22 kwietnia 2024 10:30

Tak głosowali Małopolanie. Kto został burmistrzem i prezydentem?

Autor Katarzyna Domagała
Tak głosowali Małopolanie. Kto został burmistrzem i prezydentem?

Wybory samorządowe 2024 dobiegły końca. 21 kwietnia mieszkańcy gmin, powiatów i miast ostatecznie wybrali swoich przedstawicieli. Jak sytuacja przedstawia się w miastach powiatowych Małopolski? Oto wyniki.

Chrzanów

Zacznijmy od Chrzanowa. Tam nie musieliśmy czekać na drugą turę, ponieważ już w pierwszej wygrał Robert Maciaszek z poparciem 58,94 proc. głosów.

Bochnia

W Bochni odbyła się druga tura, w której rywalizowali ze sobą Magdalena Łacna, która zdobyła w pierwszym starciu ponad 20 proc. poparcia oraz Ireneusz Sobas (ponad 23 proc. poparcia). Ostatecznie wygrała Magdalena Łacna z wynikiem 74,78 proc.

Brzesko

W Brzesku również wystarczyła jedna tura. Wygrał w niej Tomasz Latocha uzyskując poparcie na poziomie ponad 67 proc.

Dąbrowa Tarnowska

W Dąbrowie Tarnowskiej powalczyli ze sobą Andrzej Giza i Maciej Kaczmarski. Ostatecznie zwyciężył Kaczmarski z poparciem ponad 56 proc.

Gorlice

W Gorlicach w pierwszej turze zwyciężył Rafał Kukla z przewagą ponad 70 proc. głosów.

Kraków

W zaciętej walce w Krakowie podczas drugiej tury wyborów przewagę uzyskał Aleksander Miszalski z wynikiem 51,04 proc. poparcia. Łukasz Gibała zdobył 48,96 proc. głosów.

Oficjalnie Kraków ma nowego prezydenta. Rywalizacja bardzo wyrównana
21 kwietnia 2024 mieszkańcy Krakowa wybrali nowego prezydenta miasta. Został nim Aleksander Miszalski

Limanowa

Jolanta Juszkiewicz zwyciężyła wyborach na urząd burmistrza miasta Limanowa, zyskując niemal 60 proc. poparcia. Urzędujący burmistrz Władysław Bieda, który ubiegał się o reelekcję, zdobył 2 474 głosów, czyli 40,01% wszystkich oddanych. Różnica to 1 235 głosów w skali całego miasta.

Miechów

W Miechowie nie było niespodzianek, ponieważ tam ubiegał się o stanowisko burmistrza jeden kandydat Dariusz Marczewski uzyskując prawie 88 proc. poparcia.

Myślenice

W Myślenicach odbyła się druga tura wyborcza. Zmierzyli się w niej Jarosław Szlachetka oraz Maciej Ostrowski. Zwyciężył z wynikiem ponad 65 proc. głosów.

Nowy Sącz

Ludomir Handzel zostanie na drugą kadencję prezydentem Nowego Sącza. Zdobył ponad 50 proc głosów, wygrywając w pierwszej turze.

Nowy Targ

W Nowym Targu konieczna była druga tura wyborcza, w której starli się ze sobą Grzegorz Watycha i Maciej Tokarz. Ostatecznie wygrał Grzegorz Watycha z poparciem prawie 55 proc.

Olkusz

W Olkuszu w drugiej turze wyborów wygrał Roman Piaśnik z wynikiem prawie 67 proc. Rywalizował z nim Paweł Piasny.

Oświęcim

Janusz Chwierut (PO) uzyskał reelekcję uzyskując ponad 54 proc. poparcia. Drugi wynik osiągnął Jakub Przewoźnik (PiS) prawie 26 proc. popracia

Proszowice

Mieszkańcy Proszowic głosowali na dwóch kandydatów  na fotel burmistrza. W efekcie swoje stanowisko utrzymał Grzegorz Cichy, na którego głosy oddało 3649 osób (ponad 55 proc.). Na jego rywala, Grzegorza Sopalę, głosowały 2892 osoby (ponad 44 proc.).

Sucha Beskidzka

Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej głosowali tylko na jednego kandydata na stanowisko burmistrza, był nim Stanisław Lichosyt, który zdobył 2592 głosy i ponad 76 proc. poparcia.

Wadowice

W Wadowicach Bartosz Kaliński, kandydat komitetu Koalicja dla Wadowic, uzyskał ponad 55 procent głosów.

Wieliczka

W Wieliczce rywalizacja w drugiej turze wyborów odbyła się między Arturem Koziołem a Rafałem Ślęczką. Wygrał Rafał Ślęczka z wyraźną przewagą - uzyskał prawie 62 proc. głosów.

Są pierwsze informacje o wynikach II tury wyborów
Gorąca noc nie tylko w Krakowie, ale również w innych miastach Małopolski. Kto może cieszyć się już z wygranej, a kto nadal będzie czekał na wyniki

Fot.: Mateusz Łysik

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka