czwartek, 23 lutego 2023 08:15

"To jest coś niezwykłego". Byliśmy na festiwalu MATERIA PRIMA [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
"To jest coś niezwykłego". Byliśmy na festiwalu MATERIA PRIMA [FOTO]

Największe święto teatru w całej Polsce, siedem różnorodnych spektakli starannie wyselekcjonowanych z wielu słynnych wydarzeń teatralnych z całego świata oraz jedno zjawiskowe przedstawienie towarzyszące, a to wszystko w ramach 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu MATERIA PRIMA organizowanego przez Teatr Groteska.

Festiwal MATERIA PRIMA jest organizowany jest przez Teatr Groteska od 2010 roku. „Idzie pod prąd” panującej modzie, kładąc nacisk na teatralne piękno, pokazując, że teatr formy, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje, jest językiem ponadnarodowym i ponadczasowym. – Materia Prima to teatr z innego świata. W podwójnym sensie. Geograficznym, bo spektakle tegorocznej edycji krążą po całym
świecie, pomiędzy największymi miastami i najważniejszymi festiwalami. I tylko u nas, w Krakowie będzie można te wszystkie teatralne cuda zobaczyć w jednym czasie, obok siebie – mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska i pomysłodawca oraz dyrektor Festiwalu. – W sensie artystycznym to spektakle z innego teatralnego świata. Pod względem koncepcji, użytych środków, kunsztu wykonawców i wreszcie efektu końcowego. To typ teatru i rodzaj jakości rzadko w teatrze polskim oglądany. Zatem zapraszamy wszystkich, którym sztuka przez wielkie „S” sprawia jeszcze radość – podkreśla.

Fot. Teatr Groteska

Program 6. edycji został skonstruowany w taki sposób, aby przedstawić różnorodne widowiska zaskakujące swym tematem i sposobem jego przedstawienia. Bo choć zaproszeni do Krakowa twórcy poruszają się w różnej stylistyce, to wszyscy mają wspólny mianownik – teatr formy. A więc teatr będący esencją sztuki scenicznej: synergią obrazu, światła, ruchu i dźwięku.  Spektakle zostały pracowicie wyselekcjonowane przez Radę Programową w składzie: Małgorzata Zwolińska, Adolf Weltschek i Wojciech Graniczewski – Udało nam się sprowadzić do Krakowa najlepsze grupy z ich słynnymi spektaklami. To cud, bo są to twórcy, którzy mają kalendarze wypełnione na kilka lat do przodu – mówi Wojciech Graniczewski, reżyser, członek Rady Programowej.

Akram Khan Company - fot. Teatr Groteska

Spektakle festiwalowe zostaną zaprezentowane w różnych przestrzeniach Krakowa: ICE Kraków, Operze Krakowskiej, Teatrze Ludowym, NCK i Teatrze Groteska.

Festiwal MATERIA PRIMA odbywa się w cyklu dwuletnim. Pandemia zaburzyła ten rytm i na 6. edycję trzeba było poczekać aż cztery lata. Ale warto było, bo MATERIA PRIMA powraca i to z najsłynniejszymi widowiskami w gwiazdorskiej obsadzie.

Mieliśmy okazję być na występie Wanted Posse w Nowohuckim Centrum Kultury. Artyści, którzy występowali z Madonną i Robbiem Williamsem, brali udział w słynnych  musicalach „Król Lew”, „Dziesięć przykazań”, „Trzej muszkieterowie”  a także w rewii Folies Bergères, w są  laureatami kilku tytułów mistrza świata, w tym zwycięzcami w międzynarodowym konkursie  breakdance Battle Of The Year zaprezentowali przedstawienie "Dance N’ Speak Easy".

Wanted Posse - fot. Teatr Groteska

Spektakl , który przeniósł widzów do nowojorskiego baru lat 20. i 30. XX wieku, gdzie przy dźwiękach muzyki Milesa Davisa, Jamesa Browna i Betty Boop, gdzie gangsterzy walczą o zmysłową „pin-up girl”, był t zachwycającym popisem tanecznym. Zaskakująca mieszanka stylów, na którą składa się swing z lat 20. i 30., lekki i zwiewny house dance flirtujący z dzikimi krokami charlestona, wirujące układy break dance i lindy hop, a także freestyle hip-hop i deliryczny jitterbug. Po występie publiczność przez dobrych kilka minut nagradzała występujących owacjami na stojąco. - To jest coś niezwykłego. Nie sądziłem, że będe siedział z otwartą buzią na spektaklu - powiedział nam jeden z widzów po wystepie.

Festiwal MATERIA PRIMA potrwa do 28 lutego.

fot. Teatr Groteska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka