czwartek, 1 grudnia 2022 11:02

To już tradycja. Kraków opanowały niezwykłe szopki

Autor Patryk Trzaska
To już tradycja. Kraków opanowały niezwykłe szopki

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszy czwartek grudnia rozpoczyna się Konkurs Szopek Krakowskich. Dzisiaj (1 grudnia), szopkarze przynieśli  swoje prace na Rynek Główny i ustawili je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.  4 grudnia w pałacu Krzysztofory poznamy laureatów jubileuszowego, już osiemdziesiątego konkursu.

Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach sięga XIX wieku. Jednak po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać. By szopkarskie tradycje zachować dla następnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, kontynuujące tę tradycję do dziś.

Celem konkursu jest zachowanie i rozwijanie szopkarskich tradycji Krakowa, których wykrystalizowany w ciągu kilkudziesięciu lat efekt – szopka krakowska – stał się światowym fenomenem o ustalonej międzynarodowej renomie i popularności. Konkurs ma wielkie znaczenie dla promocji i popularyzacji tego wyjątkowego wytworu tradycji niematerialnego dziedzictwa.

Wyjątkowość zjawiska podkreśla wpisanie go w 2014 roku na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto od roku 2018 tradycja wykonywania szopek jest pierwszym wpisem z Polski na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Co roku w pierwszy czwartek grudnia, w tym roku 1 grudnia, szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie można je podziwiać od 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyrusza korowód szopek wokół Rynku prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic, który prowadzi na scenę, gdzie następuje prezentacja szopek i szopkarzy. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów, plastyków. Nie inaczej było  w tym roku.

Ogłoszenie laureatów jubileuszowego konkursu nastąpi 4 grudnia o godz. 13.00 w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym 35. Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności od 5 grudnia do 27 lutego 2023 r. na wystawie pokonkursowej.

inf./fot. Kraków.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje