środa, 16 grudnia 2020 08:36

To koniec utrudnień? Nowy most w Ubiadzie jest już prawie gotowy

Autor Aleksandra Tokarz
To koniec utrudnień? Nowy most w Ubiadzie jest już prawie gotowy

Nowy most w Ubiadzie jest już prawie gotowy. To dobra informacja dla mieszkańców, którzy w związku z budową mieli mocno utrudnioną komunikację. Teraz, oprócz mostu, czeka na nich także 800 metrów nowego asfaltu na drodze dojazdowej do niego.

-To była konieczna i bardzo ważna inwestycja – mówi starosta Marek Kwiatkowski. - Dotychczasowy most był wąski i nie miał chodników. Ten nowy ma ponad 12 metrów szerokości, a piesi bezpiecznie będą mogli chodzić po chodnikach, które powstają po obu stronach mostu. Powstaje też obecnie dodatkowy odcinek chodnika prowadzący do przeprawy, są przebudowywane dojazdy, skrzyżowanie z drogą gminną i zjazdy indywidualne. Most będzie zabezpieczony poprzez narzuty kamienne na dnie i skarpach potoku.

Koszt inwestycji to około 1,9 mln złotych. Władze Powiatu pozyskały na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetu Powiatu. Natomiast koszt remontu drogi wraz z podbudową prowadzącej od „krajówki” do mostu w Ubiadzie w całości pokryto z budżetu Powiatu. Była to kwota ponad 415 tysięcy złotych.

Mieszkańcy długo czekali na tę inwestycję. Jest w tym miejscu wzmożony ruch i aż prosiła się nowa przeprawa mostowa. Dodatkowo, starosta podjął decyzję o remoncie drogi i tym sposobem, mamy cały nowy odcinek od drogi krajowej. Bardzo się cieszę! - mówi Maria Barbara Szarota, radna powiatowa.

Przypomnijmy, że na czas budowy, droga musiała zostać całkowicie zamknięta, ale piesi mogli przemieszczać się na drugą stronę potoku po specjalnie wybudowanej kładce. Na trasie Wielogłowy – Ubiad została też uruchomiona linia autobusowa. Autobusy nadal dojeżdżają do mostu, po czym pasażerowie przechodzą po kładce do podstawionego drugiego autobusu.

Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w tym roku, o ile pogoda pozwoli na położenie drugiej warstwy asfaltu i dokończenie prac przy chodnikach.

inf./fot. Powiat Nowosądecki

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje