wtorek, 26 maja 2020 22:23

Tradycyjna kaszubska restauracja nad jeziorem

Autor Głos 24
Tradycyjna kaszubska restauracja nad jeziorem

Kaszubskie restauracje to skarbnica folkloru i pysznego jedzenia. Czy warto zapoznać się z ich specjałami?

Polskie jeziora

Polskie pojezierza stanowią jeden z najpiękniejszych obszarów naszego kraju. W okresie letnim aura bardzo często tam dopisuje, co bardzo cieszy turystów. Woda jest tam stosunkowo czysta, krystaliczna i przejrzysta - i choć nie w każdym z polskich jezior można się kąpać, każde można podziwiać i napawać się jego pięknem. Okoliczności przyrody są wprost zapierające dech w piersiach - zielony tatarak szumi cichutko, kołysany wiatrem, co jakiś czas słychać delikatne  pluśnięcie wody, gdy niewielka ryba wyskoczy ponad powierzchnię. Piękne, rodzime drzewa liściaste również można bardzo często spotkać w niedalekiej odległości od jezior.

Nie ma się co oszukiwać - zachód (lub wschód) słońca nad pięknym, spokojnym, cichym jeziorem to jedno z najpiękniejszych doświadczeń na świecie i każdy powinien choć raz w życiu mieć szansę przeżyć coś takiego.

Polski folklor

Ostatnimi czasy coraz większym zainteresowaniem cieszy się polski folklor. Co ciekawe, uwagę poświęca się mu nie tylko w naszej ojczyźnie, ale i poza granicami kraju. Wielu obcokrajowców traci wprost głowę dla naszej pięknej, barwnej, rodzimej kultury. Kaszuby, Zakopane - to tylko niektóre z miejsc bardzo chętnie odwiedzanych przez zagranicznych turystów. Nie ma się co oszukiwać - dla naszej ojczyzny jest to wspaniała informacja. Oznacza to bowiem ogromne zyski z turystyki, a także promocję kraju poza jego granicami.

Między innymi z tego właśnie powodu powstają takie miejsca, jak tradycyjne kaszubskie restauracje nad jeziorami lub muzea folkloru góralskiego. Zazwyczaj cieszą one ogromnym powodzeniem i są bez wątpienia powodem do dumy. Polski folklor jest bowiem czymś, co powinno się kultywować, pielęgnować, eksponować. Mało który kraj może się poszczycić tak piękną kulturą i tradycjami, jak właśnie Polska.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Polacy bardzo często szukają atrakcji za granicą - jakby już nieco znudzeni tym, co ma im do zaoferowania ich ojczyzna. Niesłusznie! Nie każdy miał okazję chociażby raz w życiu zjeść posiłek w pięknej, tradycyjnej kaszubskiej restauracji nad jeziorem. Warto to nadrobić, chociażby już w dorosłym życiu, podróżując samodzielnie lub z dziećmi. Polska kryje w sobie mnóstwo atrakcji, które trafią w gust każdego - zarówno tych, którzy kochają morze, jak i tych, którzy serce zostawili gdzieś w górach.

Nasza rodzima przyroda jest przepiękna. Nie wspominając już o tym, ile wartościowych zabytków można obejrzeć w Polsce - do niektórych z nich, jak choćby Auschwitz-Birkenau, ściągają odwiedzający z całego świata. Choć jest to miejsce o niesamowicie niechlubnej historii, warto je w życiu odwiedzić choć raz - by mieć świadomość tego, jak niewyobrażalne były nazistowskie zbrodnie oraz do czego może prowadzić brak poszanowania i empatii względem drugiego człowieka.

W kolejne wakacje zamiast planowania zagranicznych wycieczek do egzotycznych krajów warto się więc zastanowić, co ma nam do zaoferowania nasza ojczyzna, czego do tej pory nie udało się nam jeszcze zobaczyć. Warto poświęcić jej nieco więcej czasu i odkryć ją dogłębnie, na nowo, a dopiero potem udać się dalej, w świat.

Informacje zaczerpnięte z: lesnydwor.pl
Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje