piątek, 21 sierpnia 2020 08:51

Uciekł z kwarantanny i zagrał w meczu piłki nożnej. Klub wyjaśnia

Autor Aleksandra Tokarz
Uciekł z kwarantanny i zagrał w meczu piłki nożnej. Klub wyjaśnia

Piłkarz Kmity Zabierzów pomimo zakażenia koronawirusem wyszedł na murawę i rozegrał mecz przeciwko Świtowi Krzeszowice. Nie dostosował się do zasad kwarantanny, a w konsekwencji dalszą izolację spędzi  z postawionymi zarzutami dotyczącymi sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa.

28-letni mieszkaniec Krakowa od 14 sierpnia przebywał na kwarantannie w mieszkaniu w jednym z krakowskich apartamentowców. 18 sierpnia otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19. Pomimo tego 19 sierpnia br.  po południu opuścił swoje mieszkanie i odjechał samochodem w nieznanym kierunku. Pracownik  administracyjny budynku powiadomił o tym fakcie policję.

Okazało się, że pojechał na mecz swojej drużyny - Kmity Zabierzów, rozgrywany w Krzeszowicach z gospodarzami.

-Nieodpowiedzialny sportowiec naraził swoją drużynę,  drużynę przeciwnika, sędziów, trenerów i inne osoby na możliwość zarażenia koronawirusem. 28-latek został osadzony w komendzie Policji w Limanowej, w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, które są zakażone wirusem.  Dziś zostanie doprowadzony do krakowskiej prokuratury na przesłuchanie – informuje mł. insp. Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Możliwe, że mężczyzna usłyszy zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

O sprawie powiadomiono także sanepid, który można na niego nałożyć karę pieniężną w wysokości od 5000 do 30000 zł.

Aktualnie uzyskano także informacje o tym, że piłkarz ten opuszczał kwarantannę wcześniej (!), mi.in. w dniu 15 sierpnia - by rozegrać mecz z Borkiem Kraków.

Czy nikt nie wiedział, że mężczyzna jest zakażony?

"Żadna z osób związanych z klubem AP Kmita Zabierzów, a w szczególności pozostali zawodnicy, jak i trener nie otrzymali jakiejkolwiek informacji od samego zawodnika, jakoby miał on przebywać na kwarantannie lub aby miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Informacja taka nie została też przekazana do klubu ze strony innych służb. Zawodnik ten podpisał wcześniej oświadczenie o stanie zdrowia, z którego wynika brak przeciwwskazań zdrowotnych, uniemożliwiających udział w rozgrywkach. Niezależnie od powyższego jeszcze wczoraj bezpośrednio przed meczem Pucharu Polski ten sam zawodnik wypełnił ankietę, w której oświadczył, że jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań do tego, by mógł wystąpić w spotkaniu ze Świtem Krzeszowice." - czytamy w oficjalnym komunikacie klubu z Krzeszowic.

Informację o kwarantannie obu zespołów podał wczoraj RMF24.

Wyszedł na murawę, mimo potwierdzonego zakażenia koronawirusem. W kwarantannie dwie drużyny piłkarskie?
Piłkarz jednego z klubów z terenu powiatu krakowskiego wyszedł na murawę i rozegrał mecz, mimo że wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Kwarantanną objęto wszystkich zawodników, którzy wzięli udział w spotkaniu. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura. Jak informuje RMF24, 28-letni zawodnik kl…

Klub wyjaśnił jednak, że na ten moment żaden z zawodników nie został na nią skierowany.

Zawodnik został zawieszony w prawach członka klubu w trybie natychmiastowym. Odwołane zostały treningi seniorów, a klub wystąpił do organizatora rozgrywek, Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, o odwołanie zaplanowanych na najbliższy weekend meczów pierwszej i drugiej drużyny seniorów.

-Raz jeszcze podkreślamy, że nikt związany z klubem nie posiadał wcześniej informacji o zaistniałej sytuacji. Nikt odpowiedzialny w sposób świadomy nie narażałby swojego zdrowia poprzez kontakt z osobą zakażoną. Jeśli stawiane zarzuty względem zawodnika zostaną potwierdzone, to niestety w sposób karygodny złamał on zasady zdrowego rozsądku, jak i odpowiedzialności za własne postępowanie, za co zapewne poniesienie konsekwencje – komentuje klub.

inf. KWP Kraków, fot. ilustracyjne

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje