środa, 13 października 2021 12:22

Urządzamy przydomowy ogród – jak zagospodarować przestrzeń dla dzieci?

Autor Artykuł sponsorowany
Urządzamy przydomowy ogród – jak zagospodarować przestrzeń dla dzieci?

Urządzając przydomowy ogród warto pomyśleć o tym, w jaki sposób nasze dzieci mogą się w nim bezpiecznie bawić. Huśtawki, drabinki, trampoliny czy tory sprawnościowe to tylko niektóre z atrakcji, jakie możemy umieścić w przestrzeni wokół domu. Jednak jak ją zagospodarować, aby była przyjazna dla dzieci? Podpowiadamy.

Rośliny i oczka wodne a dzieci

Jeżeli chcemy, aby nasze dzieci były w ogrodzie bezpieczne, warto przemyśleć jakie rośliny w nim umieszczamy. Nie powinny być one trujące, czy posiadać cierni lub kolców. To, że mamy dziecko nie znaczy, że mamy rezygnować ze wszystkich roślin, czy przydomowych warzyw — wręcz przeciwnie, możemy bawić się z dzieckiem w małego ogrodnika i zasiać wspólnie warzywa takie jak pietruszka, rzodkiewka, czy cebula, aby maluch już od najmłodszych lat widział, jak wygląda ich wzrost. Czekając, aż dojrzeją truskawki, czy maliny przy okazji będzie uczył się cierpliwości. Jeżeli jednak bardzo nam zależy na potencjalnie niebezpiecznych roślinach – odpowiednio je zabezpieczmy np. ogrodzeniem, aby dziecko nie miało możliwości kontaktu z nimi. Jeżeli chcemy mieć w naszym ogrodzie oczko wodne, również odpowiednio je ogrodźmy i zabezpieczmy przed dzieckiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ niejednokrotnie dochodziło już do tragedii, w których małe, ciekawe świata dziecko wpadło do akwenu.

Atrakcje w ogrodzie dla dzieci

Planując nasz przydomowy ogród, warto wydzielić w nim fragment, który będzie przeznaczony wyłącznie dla naszej pociechy. Jakie atrakcje możemy wybrać dla malucha? Wybór jest ogromny i powinien być uzależniony od wieku naszego dziecka. Mniejsze dzieci w wieku około 2 - 3 lat bezpiecznie mogą bawić się na odpowiednim do ich wieku placu zabaw, czy w piaskownicy. Kilkuletnie dziecko może swobodnie zjeżdżać na zjeżdżalni, czy korzystać z huśtawki. Nieco starsze z pewnością ucieszy się zamontowanego mu toru sprawnościowego. W zależności od wieku dziecka możemy dobrać taki, aby był dla niego bezpieczny, a jednocześnie bardzo ciekawy. Szeroki wybór torów sprawnościowych znajdziemy na https://playtime.pl/place-zabaw/200/tory-sprawnosciowe. Dzieci ucieszą się także z zamontowanej w ogrodzie trampoliny. Instalując ją w naszym ogrodzie, zabezpieczmy ją siatką dookoła, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej pociechy. Nastolatkowie z pewnością ucieszą się z miejsca do gry w piłkę. Jeżeli mamy wystarczająco duży ogród, możemy wyznaczyć w nim teren z dala od naszych roślin i ustawić na nim bramki. Jeśli jednak nie mam zbyt dużej przestrzeni, możemy powiesić kosza do gry w koszykówkę.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje