niedziela, 28 czerwca 2020 13:21

Uwaga. Burze z gradem!

Autor Marzena Gitler
Uwaga. Burze z gradem!

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie ostrzegają przed możliwym wystąpieniem burz z gradem na terenie miasta i powiatu. Ostrzeżenia dotyczą wielu powiatów Małopolski.

W Krakowie mogą wystąpić opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, a w czasie burz nawalnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 40 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 110 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Obowiązuje ono od godz. 12.00 do 22.00, 29 czerwca.

W Małopolsce obowiązuje 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, a w czasie burz nawalnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 40 mm do 60 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 110 km/h, miejscami grad.

IMGW ostrzega, że z uwagi na dynamiczną sytuację meteorologiczną ostrzeżenie może być aktualizowane. Aktualne komunikaty i ostrzeżenia możemy śledzić na http://pogodynka.pl/ostrzezenia

Wydano też komunikat:  

Sytuacja meteorolgoczna: Obserwowane są liczne burze. Również superkomórki burze. Istnieje znaczne ryzyko porywów wiatru do 110 km/h oraz opadu gradu. Opad deszczu chwilami o natężeniu do 20-30 mm/h.
Dotyczy powiatów: bocheński, brzeski, żywiecki, Bielsko-Biała, Jaworzno, Mysłowice, chrzanowski, dąbrowski, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tarnowski, wadowicki, wielicki, Kraków, Tarnów, bielski, pszczyński, bieruńsko-lędziński
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Małopolska - najnowsze informacje