sobota, 16 stycznia 2021 19:17

Uwaga mróz! Nie bądź obojętny na bezdomnych! Jak im pomóc?

Autor Marzena Gitler
Uwaga mróz! Nie bądź obojętny na bezdomnych! Jak im pomóc?

Od wczoraj do poniedziałku włącznie przez Polskę przechodzi fala dużych mrozów - przypomina Zupa na Plantach, krakowska organizacja na codzień wspierająca ludzi w kryzysie bezdomności. Nie bądźmy obojętni - możemy uratować komuś życie - przypominają wolontariusze.  Jak bezpiecznie i skutecznie pomóc bezdomnym?

"Większość z nas ma to szczęście, że może ten czas spędzić bezpiecznie w ciepłych mieszkaniach. Niestety wiele osób żyjących na ulicy nie ma takiego szczęścia i najbliższe doby będą zagrożeniem dla ich życia - przypomniaja wolontariusze Zupy na Plantach. - Bardzo wiele zależy teraz od każdego z nas. Dlatego z całego serca apelujemy - włączmy wzmożony tryb wrażliwości i uważności. Jeśli zobaczymy na ulicy osobę w kryzysie bezdomności, nie omijajmy jej szerokim łukiem i nie udawajmy, że jej nie widzimy. Podejdźmy, zapytajmy czy ma gdzie się schronić na noc, czy nie potrzebuje się czegoś ciepłego napić albo zjeść. W razie potrzeby coś ciepłego do jedzenia i picia można kupić albo przynieść z domu. W sprawie noclegu można wygoogolować wcześniej informacje o dostępnych formach pomocy w naszym mieście (poniżej - przyp red.) i mieć je zapisane w telefonie, żeby we właściwym momencie móc je przekazać spotkanej osobie. Dla nas to będzie kilka chwil, a dla nich to może być uratowanie życia.

Jeśli spotkamy kogoś ogrzewającego się np. na klatce schodowej - nie wyrzucajmy go. Zamiast tego przynieśmy ciepły koc albo kubek herbaty. To jest absolutne minimum solidarności i wrażliwości w tak mroźne dni i noce.

W związku z falą mrozów wczoraj podjęliśmy decyzję o organizacji dziś, jutro i pojutrze wieczorem dodatkowych wyjazdów na pustostany - informuje Zupa na Plantach. - Chcemy codziennie docierać do ludzi, którzy żyją w najtrudniejszych warunkach, są starsi albo schorowani. Będziemy sprawdzać, jak się mają, dzielić się z nimi ciepłą herbatą i kanapkami.  Zabierzemy też ze sobą dodatkowe śpiwory i kołdry. Te mroźne dni są naprawdę bardzo niebezpieczne dla osób doświadczających bezdomności. Nie bądźmy obojętni. Zróbmy, co możemy, żeby im pomóc."

Od wczoraj do poniedziałku włącznie przez Polskę przechodzi fala dużych mrozów. Większość z nas ma to szczęście, że może...

Opublikowany przez Zupa na Plantach Sobota, 16 stycznia 2021

Jak pomóc bezdomnym w Krakowie?

Informację o pomocy dla bezdomnych w Krakowie znajdziemy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Lista ośrodków, które oferują schronienie dostępna jest tutaj: https://mops.krakow.pl/ogolne/214654,1934,komunikat,pomoc_dla_osob_bezdomnych.html

W Krakowie pomoc można znaleźć też w streetbusie, który od grudnia kursuje przez siedem dni w tygodniu w godzinach 20.00-22.45. Można w nim ogrzać się i coś zjeść.

Streetbus dla osób w kryzysie bezdomności wyjeżdża na ulice Krakowa
Od 7 grudnia po Krakowie będzie jeździł specjalny autobus, z którego będą mogły korzystać osoby w kryzysie bezdomności.

Streetbus zatrzymuje się na trzech przystankach:

  • postój K+R BUS na  al. 3 Maja przy Muzeum Narodowym (na początkowym fragmencie przy Alejach Trzech Wieszczów) – szacunkowy postój od godz. 20.20 do 21.00
  • ul. Podgórska obok bulwaru Kurlandzkiego i galerii handlowej – szacunkowy postój od godz. 21.15 do 21.50
  • dworzec autobusowy „Podgórze SKA” – szacunkowy postój od godz. 21.55 do 22.45

Jak wezwać partol Straży Miejskiej?

Pomocy bezdomnym udziejają też partole Straży Miejskiej, które przemierzają miasto i odwiedzają miejsca, gdzie bezdomni chronią się w pustostanach i altanach przed mrozem.

Dyżurni Straży Miejskiej Miasta Krakowa przyjmują zgłoszenia:

Pod całodobowym numerem interwencyjnym: 986

- zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych

(nie ma potrzeby wybierania numeru kierunkowego)

SMS (całodobowo) wyłącznie dla osób głuchoniemych oraz tych, którzy nie mogą swobodnie rozmawiać, a zgłoszenie wymaga pilnej realizacji: 515 251 986

foto: Straż Miejska Miasta Krakowa

Kraków

Kraków - najnowsze informacje