wtorek, 15 lipca 2025 11:42, aktualizacja 8 godzin temu

W Brzeszczach pamiętają o historii. Ważny pomnik otrzyma nowe życie

Autor Krystian Kwiecień
W Brzeszczach pamiętają o historii. Ważny pomnik otrzyma nowe życie

Ważny punkt na mapie miasta Brzeszcze doczekał się prac konserwatorskich. W maju bieżącego roku władze otrzymały dofinansowanie od województwa. Dzięki temu jeden z pomników otrzyma nowe życie.

W centrum Brzeszcz, pomiędzy trzema ulicami - Kościuszki, Parkowej i Ofiar Oświęcimia - leży Park Miejski. Na jego terenie od lat 60-tych mieszkańcy mogą odwiedzać pomnik "Ku czci ofiar faszyzmu". Przypomina on o osobach mieszkających w Brzeszczach i okolicy, które były wysyłane do obozów koncentracyjnych. Wedle badań przeprowadzonych w Muzeum Auschwitz udało się zidentyfikować łącznie 74, z czego 27 poniosło śmierć.

Postument wspomina także 300 osób, które pomagało uwięzionym w różnorodny sposób. Czasem dostarczając leki, czy korespondencje pocztowe, innym nawet pomagać uciec z obozu. Za tę działalność w 1967 miasto Brzeszcze otrzymało od Rady Państwa Order Krzyża Grunwaldu III. Pomnik więc jest naprawdę ważny, a jak można przeczytać na stronie urzędu, jego obecny stan jest po prostu zły.

Nowe życie dla pomnika

— Zniszczenia spowodowane są wieloma czynnikami. Między innymi wynikające z wad wykonawczych (powstałych już w momencie wykonania elementów obiektu i późniejszych renowacji) oraz degradacji materiałów mineralnych (wynikających zarówno z wpływu czynników zewnętrznych, jest również zastosowania gorszych materiałów, słabszą jakością wykonania, wadami konstrukcyjnymi oraz zastosowaniem nieodpowiedniej konserwacji czy użyciem nieodpowiednich dodatków.)

- podają władze miasta i gminy w Brzeszczach.

Niemal na wszystkich elementach postumentu pojawiają się rysy, pęknięcia i szczeliny, które z czasem mogą się poszerzać i pogłębiać. Dodatkowo na całej powierzchni postumentu wyraźnie widoczne są rozległe obszary objęte skażeniem biologicznym, jak wykwity glonów i porostów.

Dalsza część artykułu pod galerią zdjęć

Korozja biologiczna związana jest z obecnością mikro i makroorganizmów, których rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność i obecność wystarczającej ilości substancji odżywczych. Widoczne są także czarne nawarstwienia na powierzchni. W skład tych nawarstwień wchodzą zanieczyszczenia pyłowe pochodzące z powietrza, w tym sadza i inne substancje smoliste.

Kiedy koniec prac?

Na zlecenie gminy Brzeszcze, oraz pozytywnej opinii Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, w mieście pojawiła się jedna z krakowskich firm, która rozpoczęła prace, która mają przywrócić pomnik do najlepszego możliwego stanu. Do końca konserwacji postumentu, teren został odgrodzony. Całość ma być gotowa w październiku 2025 roku. Cały powiat oświęcimski otrzymał do rozdysponowania 420 tysięcy złotych na cele związane z ochroną zabytków, z czego część właśnie trafiła do Brzeszcz.

Fot: UMiG w Brzeszczach

Obserwuj nas w Google News

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka