sobota, 25 maja 2024 04:00

W domu podczas burzy. Jak zabezpieczyć się przed piorunami

Autor Katarzyna Jamróz
W domu podczas burzy. Jak zabezpieczyć się przed piorunami

Burza to zjawisko, które raczej kojarzy się z tym, by nie wychodzić na zewnątrz. Onet przypomina jednak, że pioruny potrafią stanowić poważne zagrożenie nawet dla tych, którzy są w mieszkaniu, czy w domu.

Uderzenie pioruna może spowodować poważne uszkodzenia instalacji elektrycznej, niszczyć podłączone do niej urządzenia, a nawet prowadzić do pożaru lub śmierci, jeśli osoba znajduje się zbyt blisko gniazdka sieciowego.

Podczas burzy, istnieje kilka zasad, które warto przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko:

– Wyłącz urządzenia elektryczne

– Trzymaj się z dala od urządzeń metalowych i elektrycznych

– Unikaj drzwi i okien

– Nie korzystaj z telefonu stacjonarnego

– Nie kąp się w wannie ani nie korzystaj z prysznica

– Zatroszcz się o bezpieczeństwo domowych i hodowlanych zwierząt

"Paszczą wieloryba"

Mimo powszechnych przekonań telefon komórkowy nie przyciąga piorunów, więc nie ma potrzeby wyłączać go podczas burzy. Jeśli natomiast dostrzegamy iskrzenie instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujemy swąd, powinniśmy natychmiast wezwać służby techniczne. Rozróżnienie "zwykłej" burzy od silnych wyładowań może być kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Najsilniejsze porywy wiatru często są rejestrowane w momencie nadejścia chmury szelfowej, co może świadczyć o nadchodzącej groźnej burzy. Lubelscy łowcy burz w rozmowie z Onetem wyjaśnili, że turbulentna podstawa wału szkwałowego, nazywana w środowisku łowców burz "paszczą wieloryba", świadczy o dużej dynamice takiej burzy.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka