piątek, 29 maja 2020 21:53

W niedzielę wszyscy do kościoła. Koniec dyspensy od udziału we mszy św. (z pewnymi wyjątkami)

Autor Marzena Gitler
W niedzielę wszyscy do kościoła. Koniec dyspensy od udziału we mszy św. (z pewnymi wyjątkami)

Od niedzieli 31 maja wraca obowiązek uczestnictwa w niedzielnej mszy św. dla wiernych archidiecezji krakowskiej, poinformowała kuria w Krakowie. Dekret na ten temat wydał bp. Marek Jędrzejewski. Są jednak pewne wyjątki od obowiązku uczestniczenia we mszy w niedziele.

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej. - czytamy w komunikacie.

Dyspensę, ale od 1 czerwca czyli od poniedziałku, zniósł też bp. Andrzej Jeż, ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

W obu diecezjach dyspensa nadal obowiązuje dla osób, które:

  • mają 65 lat i więcej,
  • objawy infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  • czują obawę przed zarażeniem.

Przypominamy, że w ramach IV etapu znoszenia ograniczeń Ministerstwo Zdrowia zniósło limit osób między innymi w branży handlowej, gastronomicznej, a także w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego. Zasada wejdzie w życie w niedzielę, 30 maja. Jednak zanim wejdziemy do kościoła, należy założyć maseczkę i zdezynfekować ręce. Gdy mamy maseczkę nie będzie obowiązywać nas zasada tzw. społecznego dystansu, jednak jeśli to możliwe warto ją stosować. Same meseczki nie chronią przed zakażeniem.

Małopolska - najnowsze informacje