sobota, 19 września 2020 16:12

W tym województwie było spokojnie. Dziś – katastrofa! Co się stało?

Autor Tomasz Stępień
W tym województwie było spokojnie. Dziś – katastrofa! Co się stało?

Do wczoraj województwo lubelskie było jednym ze „zdrowszych” w Polsce. Liczba zakażeń koronawirusem – poniżej 2000 od początku pandemii, dziennie średnio około 20 nowych przypadków. Do dzisiaj. W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia województwo lubelskie ze 122 nowymi przypadkami znalazło się na 2 miejscu – tuż za Małopolską. Co się stało?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 1 002 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. To rekord – największa ilość początku pandemii. Rekord w ilości zakażeń padł też na terenie województwa lubelskiego - 122 nowe przypadki. Sytuacja jest na tyle poważna, że wojewoda lubelski Lech Sprawka zwołał specjalną konferencję prasową poświęconą aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie. Wyjaśnił na niej, skąd wzięły się nowe przypadki. Jak się okazuje, sytuacja jest trudna. W województwie rozwinęło się 6 dużych ognisk w tym jedno bardzo duże. Niestety – jak powiedział wojewoda – są one rozwojowe.

Największym jest ognisko w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. W tej chwili potwierdzono tam 66 pozytywnych wyników! W tym 36 nauczycieli i 30 wychowanków. W przypadku 9 osób powtarzane są badania. 13 wychowanków zostało w internacie. Jak poinformował wojewoda, dziewięciu nie odebrali rodzice, a czterech przywieźli z powrotem do internatu po otrzymaniu informacji, że dzieci są zakażone koronawirusem. Opiekują się nimi pielęgniarki ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

Niestety to nie wszystko.

– 273 osoby zostały objęte kwarantanną. Należy liczy się z tym, że w tej liczbie jest bardzo dużo osób zakażonych – powiedział  wojewoda lubelski.

Ale to nie koniec złych wiadomości. – Jeden z nauczycieli z potwierdzonym wynikiem dodatnim, pracował w trzech innych szkołach – powiedział wojewoda Lech Sprawka. W Zespole Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim gdzie już 156 uczniów odesłano na kwarantannę, szkole w Szarowoli - 18 uczniów na kwarantannie i Szkole Podstawowej w Przeorsku - 8 uczniów na kwarantannie. – Należy liczyć się z tym, że od poniedziałku w tych szkołach będzie kształcenie w formie mieszanej albo całkowicie zdalnej – powiedział wojewoda. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość zakażonych osób nie ma objawów chorobowych.

Spośród pozostałych ognisk 3 są związane z Lublinem i powiatem lubelskim. Jedno to wesele, a dwa – przyjęcia urodzinowe, w tym jedno to „osiemnastka”. Ostatnie dwa ogniska to Centrum Dializ w Kraśniku – 9 potwierdzonych przypadków Domu Dzienny Seniora w Chodlu powiecie opolskim, gdzie potwierdzono 22 zakażenia.

W kwarantannie w całym województwie jest ponad 5400 osób. Przy tak dużej liczbie zapewne pojawią się kolejne przypadki. – Jutro należy liczyć się z podobną ilością zakażonych jak w dniu dzisiejszym – powiedział wojewoda.

Polska

Polska - najnowsze informacje