poniedziałek, 13 maja 2019 20:39

Wadowice: Obchody rocznicy urodzin Jana Pawła II

Autor Anna Piątkowska-Borek
Wadowice: Obchody rocznicy urodzin Jana Pawła II

W Wadowicach, jak co roku, odbędą się uroczyste obchody rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Tym razem jednak wydarzenie będzie miało szczególny charakter.

99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

– Każdego roku w szczególny sposób staramy się upamiętniać tę datę zapraszając mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania – informuje wadowicki magistrat.

W tym roku jednak 18 maja będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. W tym dniu zainaugurowane zostaną bowiem przygotowania do jubileuszu setnej rocznicy urodzin Świętego z Wadowic.

Zaplanowano mnóstwo atrakcji.

Rano 18 maja 2019 uczestnicy Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci i Młodzieży ze Szkół imienia Jana Pawła II zbiorą się w Szkole Podstawowej nr 1 w Wadowicach, by o 9:30 przemaszerować na wadowicki rynek. Tam o 10:00 zaprezentują program artystyczny. Będzie też wspólnie zdjęcie z mieszkańcami. Fotografia pojawi się na zaproszeniu, które zostanie przesłane Papieżowi Franciszkowi.

Następnie uczniowie, samorządowcy i goście złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i wszyscy wspólnie udadzą się na Mszę Świętą, która odbędzie się o 11:00 w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Po niej na maszt wciągnięta zostanie flaga z insygniami papieskimi, co będzie symbolem otwarcia jubileuszu setnych urodzin Papieża.

Na 18 maja zaplanowano też Biesiadę Wadowicką z degustacją potraw i konkursami kulinarnymi, organizowaną przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana, z uczestnictwem Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wadowice i Gminy Andrychów, przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Po południu, o 16:00 na wadowickim rynku wystąpią orkiestry strażackie, zaś punktem kulminacyjnym obchodów rocznicy urodzin Jana Pawła II będzie wieczorne widowisko muzyczne Decalogue „Jan Paweł II – Pasterz Świata”, które rozpocznie się o godzinie 19:00.

Mietek Szcześniak, Małgorzata i Paweł Królikowscy, Marcin Pospieszalski czy Jan Trebunia-Tutka – to tylko część z artystów, którzy w sobotę 18 maja wystąpią dla nas na wielkiej scenie w niezwykłym koncercie Decalogue w Wadowicach! – podaje Bartosz Kaliński, Burmistrz Miasta Wadowice. – Punktem wyjścia do stworzenia tego niezwykłego międzynarodowego projektu stało się pamiętne hasło: „Oto dekalog: dziesięć słów. Od tych słów zależy przyszłość człowieka i społeczeństw”, które Jan Paweł II wypowiedział do wiernych podczas homilii w Koszalinie w 1991 roku – dodaje włodarz miasta.

Świętowanie urodzin Jana Pawła II zakończy się w niedzielny poranek (10:00-13:00) V Biegiem Wadowickim.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje