wtorek, 1 czerwca 2021 09:00

Weekend poza domem? Koniecznie Muszyna!

Autor Artykuł partnera
Weekend poza domem? Koniecznie Muszyna!

Kolejne luzowanie obostrzeń sprzyja planowaniu weekendowego pobytu poza domem. Pod lupę wzięliśmy Muszynę. To nadpopradzkie uzdrowisko tuż przy granicy ze Słowacją to zdecydowanie jedna z bardziej święcących pereł w koronie sądeckich miejscowości turystycznych.

Hitem tego sezony okazały się alpaki. Te południowo amerykańskie trawożerne ssaki, które z wyglądu przypominają lamę potrafią skraść serce nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Inną szczególną ozdobą Ogrodów Magicznych w Muszynie są egzotyczne, barwne ptaki ściągnięte do uzdrowiska z różnych zakątków świata. Długowieczny żuraw mandżurski, barwny paw indyjski, kaczka mandarynka, która swoją nazwę wzięła od bogato zdobionych szat mandarynów (chińskich dostojników m.in. z dynastii Ming) to tylko niektóre z egzotycznych ptaków w Ogrodach Magicznych. Można znaleźć tu także srebrnego bażanta, którego starożytni Chińczycy czcili jako mitycznego białego Feniksa.

Alpaki
Alpaki

Kolejną tłumnie odwiedzaną atrakcją Zapopradzia (dzielnicy uzdrowiskowej) są największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również ogrodami zmysłów. Cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry.

Punkt widokowy w Muszynie
Punkt widokowy w Muszynie

Trzecim ogrodem, który koniecznie trzeba odwiedzić goszcząc w Muszynie jest Ogród Biblijny. Przedstawione zostały w nim niespotykane aranżacje obrazujące zapisy z Pisma Świętego od stworzenia świata aż po apokalipsę. To także miejsce, w którym można zobaczyć krajobraz Ziemi Świętej za czasów Chrystusa.

Rozbudowana sieć tras rowerowych skusi niejednego amatora dwóch kółek. Alternatywą dla międzynarodowych tras EuroVelo11 i AquaVelo jest Rowerowy Szlak Wód Mineralnych. Ponad 33 kilometrowa trasa prowadzi przez większość muszyńskich zdrojów oraz wspaniałe zabytki i pomniki przyrody jak mofeta – według starych podań miejsce, gdzie widać jak oddycha diabeł.

Rowerowy Szlak Wód Mineralnych
Rowerowy Szlak Wód Mineralnych

Przysłowiową wisienką na torcie jest pyszne jedzenie serwowane na Zapopradziu i w Rynku. Jeżeli natomiast szukacie stylowej kawiarenki to skierujcie swe kroki do Dworu Starostów.  Klimatem nawiązuje do tradycji dawnego Państwa Muszyńskiego (XIV-XVIII w.). Dworek znajduje się w centrum Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła. Docenią to w szczególności rodzice, którzy mogą się zrelaksować przy kawie i ciastku, patrząc jak ich pociechy biegają wśród alejek spacerowych z dala od jezdni.

Dworek w Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła
Dworek w Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła
Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje