piątek, 23 października 2020 19:22

Wielotysięczny tłum protestował w Krakowie. Doszło do przepychanek z policją

Autor Mateusz Łysik
Wielotysięczny tłum protestował w Krakowie. Doszło do przepychanek z policją

Tłum protestujących przeciwko najnowszemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji w przypadku wad płodu przeszedł ulicami Krakowa. Pod Jubilatem doszło do starcia z policją. Według wstępnych szacunków w proteście brało udział ok. 10 tys. osób.

Od wczoraj w całej Polsce trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które wprowadza całkowity zakaz przerywania ciąży w przypadku wrodzonych wad płodu. Takie protesty odbywają się też w Krakowie. O czwartkowym, spontanicznym wydarzeniu pisaliśmy tu:

Kraków. “To jest wojna”. Kolejny protest w obronie praw kobiet
Przeciwnicy zaostrzenia zasad wykonywania aborcji spotkają się dziś wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie. To kolejny protst po wyroku Trybunało Konstytucyjnego, który uznał, ze wykonywanie abobcji z uwagi na chorobę lub uszkodzenie dziecka jest niezgodne z Konstytucją.

Kolejny krakowski protest rozpoczął się w Rynku Głównym o 18. Policja apelowała wówczas o rozejście się, ale bez efektów. Demonstranci przeszli później pod Jubilat, gdzie czekały już kordony policji.

Doszło do delikatnych przepychanek, było dużo emocji. Policjanci mieli przygotowany gaz łzawiący, ale go nie użyli. Demonstranci wrócili spod Jubilatu do Rynku, również przemarszem, skandując hasła.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje