poniedziałek, 14 września 2020 15:20

Wiercenie otworów w betonie o dużej średnicy

Autor Artykuł sponsorowany
Wiercenie otworów w betonie o dużej średnicy

Beton jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych. Wiercenie w nim otworów wymaga odpowiedniego wyposażenia. Jaki sprzęt sprawdza się najlepiej do wykonywania dużych otworów w konstrukcjach betonowych?

Nawiercanie otworów o dużej średnicy najczęściej konieczne jest wtedy, gdy prowadzi się prace remontowe, modernizacje lub przebudowy. Wiercenia odbywają się wtedy w ścianach, stropach, fundamentach, elementach prefabrykowanych oraz innych wylewanych z betonu.

Metody wiercenia dużych otworów w betonie

Gdy planowane jest wiercenie w betonie otworów o dużych średnicach, wybór właściwych narzędzi ma kluczowe znaczenie dla optymalnych efektów.

Do wiercenia dużych otworów w betonie stosowane są dwie metody:

  • wiercenie koroną udarową,
  • wiercenie koroną diamentową.

Wiercenia prowadzone z użyciem korony udarowej są skuteczne, lecz ze względu na liczne zalety to metoda diamentowa jest wybierana częściej tam, gdzie konieczne jest wykonanie prac szybko i skutecznie.

Wiercenie udarowe następuje wolniej niż w przypadku wiercenia koronami diamentowymi. Niestety, zastosowanie udaru wywołującego drgania zwiększa ryzyko pojawienia się mikropęknięć materiału. W przypadku metody diamentowej nie ma takiego niebezpieczeństwa, ponieważ wiercenie w betonie jest bezudarowe. Dodatkowym atutem jest estetyczne, gładkie i równe wykończenie krawędzi. Należy też zaznaczyć, że metoda diamentowa odbywa się na mokro, dzięki czemu miejsce pracy nie ulega nadmiernemu zapyleniu.

Wymiary otworów wierconych w betonie

Najbardziej efektywne wiercenie w betonie bazuje na narzędziach diamentowych – to metoda wyróżniająca się wysoką skutecznością przy szerokiej gamie średnic i głębokości.

Za pomocą metody diamentowej wierci się na głębokość wynoszącą nawet powyżej 10 m. W użyciu znajdują się koronki diamentowe o średnicach od 10 mm do 1100 mm. Dodatkowym atutem jest możliwość prowadzenia wierceń pod dowolnym kątem.

Istnieje także możliwość wiercenia otworów o większej średnicy – wykorzystuje się wtedy piły cyrkulacyjne z linami diamentowymi. Ponadto stosuje się też technikę polegającą na obwiercaniu, czyli na wykonaniu serii mniejszych nawierceń na obwodzie otworu.

Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest wiercenie w betonie otworów o dużych średnicach, najlepsze efekty daje wykorzystanie techniki diamentowej. Wyróżnia się ona wysoką wydajnością, brakiem drgań, zapylenia, bardzo dobrą precyzją, estetyką krawędzi otworów oraz cichą pracą, co czyni z niej optymalną metodę wykonywania dużych otworów w konstrukcjach betonowych.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą DIAMENT-BUD - wiercenie w betonie Kraków.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje