piątek, 22 marca 2019 15:10

Wizyta Minister w Kalwarii Zebrzydowskiej

Autor Mądry Natalia
Wizyta Minister w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jadwiga Emilewicz Minister Przedsiębiorczości i Technologii cały dzień /20 marca br./ spędziła w Kalwarii Zebrzydowskiej spotykając się uczniami, przedsiębiorcami, odwiedziła też  firmę produkcyjną i wystawę mebli. Minister podkreślała, że bardzo jej zależało na spotkaniach właśnie w Kalwarii Zebrzydowskiej, ponieważ chciała się rozliczyć z zobowiązań jakie złożyła tutaj w czasie  poprzedniej wizyty. Dziękowała również Burmistrzowi Miasta za ponowne zaproszenie.

To był bardzo intensywny dzień dla Jadwigi Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej, wypełniony spotkaniami i rozmowami. W czasie wczorajszych spotkań Pani Minister towarzyszyli gospodarze miasta: Augustyn Ormanty Burmistrz Miasta i Piotr Janusiewicz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dzień wizyty rozpoczął się od spotkania z uczniami w ramach „Dnia Przedsiębiorczości” w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej, młodych zachęcała po podejmowania działalności gospodarczej:

- Jesteście dobrze wykształceni, możecie bez kompleksów budować markę Polski. My tworzymy możliwości, by Wam pomóc łatwo wejść na ścieżkę przedsiębiorczości. Wspieramy młode spółki technologiczne -. Zdradziła też, że z dużym sentymentem wspomina meble kalwaryjskie i zna ich jakoś, bowiem pierwsze meble jakie miała w pokoju pochodziły właśnie z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nie mogło zabraknąć osobistej wizyty w Sanktuarium Kalwaryjskim, minister przyznała, że gdy czas jej pozwala odwiedza  to miejsce, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia by swoim dzieciom pokazać Szopkę Kalwaryjską.

Kolejnym ważnym punkiem dnia była wizyta w firmie CONHPOL ze Stanisławia Dolnego, gdzie była okazja zobaczenia procesu produkcji obuwia i rozmowa z właścicielami firmy i osobami związanymi z branżą obuwniczą . Było to bardzo istotne spotkanie,  na którym podjęto rozmowy mające na celu ochronę polskiej marki.

Jednak najważniejszym punktem dnia było spotkanie z przedsiębiorcami z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy. Minister podkreślała, że tego typu rozmowy  z lokalnym środowiskiem gospodarczym są dla niej inspirujące i często przekładają się na rozwiązania legislacyjne. Minister chciała się też niejako rozliczyć  z poprzedniej wizyty i przedstawiła konkretne rozwiązanie, które zrodziło się w Kalwarii Zebrzydowskiej i zostało zrealizowane.

- Przyspieszona amortyzacja – to był postulat z mojego poprzedniego spotkania w Kalwarii. To była na tyle atrakcyjna propozycja, że ją po półtora roku wprowadziliśmy w życie. Często powtarzam, że to jest pomysł przedsiębiorców z Kalwarii - zaznaczyła Emilewicz. Dodała, że - nowe przepisy przełożyły się na 25-proc. wzrost zakupu maszyn i urządzeń przez przedsiębiorców.  Przed jesienią powinny zostać wprowadzone w życie kolejne przepisy ułatwiające funkcjonowanie małych i średnich firm. Chodzi m.in. o ustawę o zatorach płatniczych i nowe prawo zamówień publicznych.

W czasie  spotkania minister odpowiadała na szereg pytań, dotyczyły one głównie ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pojawiły się też pytania o wsparcie rządu dla  branży obuwniczej, przed zalewem kiepskiej jakości obuwia głównie z rynków azjatyckich. Padła konkretna propozycja stworzenia marki MADE IN POLAND dla branży szewskiej, ta propozycja ma szansę realizacji i gdyby została wprowadzona w życie można powiedzieć, że zrodziła się właśnie tutaj.

Zbigniew Pyrek Starszy Cechu Rzemiosł, przedstawił inicjatywę  utworzenia w Kalwarii Zebrzydowskiej Izby Rzemiosła, tę inicjatywę wsparł Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, a także Zbigniew Kochan ze Stowarzyszenia „Niezależni Kalwaria”. Zbigniew Pyrek mówił, iż pragnieniem lokalnej społeczności i rzemieślników kalwaryjskich jest stworzenie miejsca, które będzie prezentowało tradycje rzemieślnicze, gdzie będzie można zaprezentować proces powstawania mebli, zobaczyć stare narzędzia i wyroby rzemieślnicze.

W trakcie pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej nie mogło zabraknąć wizyty w Pawilonie wystawowym Cechu Rzemiosł Różnych i kolejnych rozmów z rzemieślnikami.

Całodniowa wizyta Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej, jak podkreślała Jadwiga Emilewicz była ukłonem w  stronę przedsiębiorców, rzemieślników z Kalwarii Zebrzydowskiej, minister podkreśla, że właśnie takie wizyty są inspirujące, nie bez znaczenia są też bardzo dobre relacje na linii Ministerstwo Przedsiębiorczości – Gmina Kalwaria Zebrzydowska i zaproszenie jakie złożył Burmistrz  Miasta Augustyn Orrmanty Minister Jadwidze Emilewicz.

Warto podkreślić, że minister Jadwiga Emilewicz, zadeklarowała wsparcie inicjatyw i propozycji jakie padły w trakcie  wizyty, wszystkie instytucje i osoby biorące  udział w spotkaniach pozostają  w kontakcie, niebawem możemy się spodziewać pierwszych owoców wizyty Minister Przedsiębiorczości i Technologii w Kalwarii Zebrzydowskiej.


Info/Foto: UM Kalwaria Zebrzydowska

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje