niedziela, 21 kwietnia 2019 22:40

Wolbromskie pogotowie ma nową karetkę

Autor Mirosław Haładyj
Wolbromskie pogotowie ma nową karetkę

16 kwietnia odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania i poświęcenia nowej karetki dla wolbromskiej stacji Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Utworzona z dniem 1 kwietnia placówka pogotowia, na wniosek burmistrza Adama Zielnika, znalazła komfortowe warunki w zmodernizowanym budynku byłego hotelu robotniczego przy ul. Łukasińskiego. Oficjalna uroczystość otwarcia stacji KPR odbyła się w dniu 31 marca.

- Dla mieszkańców naszej gminy nie zmieni się niby nic, a jednak bardzo wiele. Dostaniemy zupełnie nową karetkę. Został zakupiony nowy, znakomicie - podkreślam znakomicie wyposażony ambulans marki Mercedes. Nie będziemy niczym młodszy brat, noszący stare ubrania, i otrzymywać tego, czego inne gminy już nie chciały. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest jednym z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych w naszym kraju – oznajmił podczas oficjalnego otwarcia stacji były, długoletni Dyrektor Medyczny w centrali Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie, radny Rady Miejskiej w Wolbromiu dr. Zbigniew Żyła.

Pacjenci z MiG Wolbrom będą mogli być wożeni do szpitala w Olkuszu czy Miechowie, ale też w szczególnych przypadkach bezpośrednio na oddział np. kardiochirurgii, udarowy czy też do Instytutu Pediatrii w Krakowie. W razie potrzeby zostanie zadysponowany śmigłowiec ratowniczy z bazy w Krakowie lub Katowicach.

- Karetka jeździ, jak jeździła i to z Wolbromia, a nie z Krakowa, z tą samą obsadą, tylko lepiej zmotywowaną, bo lepiej opłacaną, lepiej traktowaną i mającą lepsze warunki pracy – mówi burmistrz Adam Zielnik. - Czynione są starania o drugą karetkę dla naszej gminy i dodatkowy zespół ratowniczy, który mógłby być zlokalizowany w północnej części miasta. Dwa zespoły obsługujące naszą gminę doprowadziłyby do olbrzymiego skoku jakościowego w opiece medycznej dla mieszkańców Miasta i Gminy Wolbrom – podsumował burmistrz.

Uroczystość oficjalnego przekazania nowoczesnego ambulansu poprzedziła ceremonia poświęcenia  pojazdu, której dokonał proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kan. Tadeusz Maj. Następnie Dyrektor Naczelny KPR - Małgorzata Popławska w asyście Zastępcy Dyrektora KPR – Marka Maślerza przekazała kluczki do pojazdu Burmistrzowi Wolbromia Adamowi Zielnikowi, a ten z kolei kierowcy ambulansu, który sprawność pojazdu potwierdził uruchomieniem silnika oraz sygnałów świetlnych. W uroczystości przekazania pojazdu obok burmistrza i dyrekcji KPR uczestniczył min.: Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Bartłomiej Żurek, Radny Rady Miejskiej w Wolbromiu dr. Zbigniew Żyła, społeczny doradca burmistrza Bożena Konieczna oraz Załoga wolbromskiego ambulansu.

Warto przypomnieć, iż do dyspozycji pochodzących z naszej gminy członków załogi znajdują się pomieszczenia o łącznej powierzchni aż 140 m2. Ulokowano w nich wszystkie niezbędne pomoce do codziennej pracy ratowników: dyspozytornię z niezbędnym sprzętem łączności, magazyny oraz pełne zaplecze socjalne. Przed budynkiem wydzielono stanowisko dla karetki.

Wolbromska karetka marki mercedes jest jednym z trzech zakupionych niedawno przez KPR ambulansów typu C – czyli najwyższej klasy wśród karetek. Wyposażona jest m.in. w nosze najnowszej generacji, bardzo dobrze zabezpieczające leżącego na nich pacjenta. Jak poinformował nas burmistrz Adam Zielnik, na wyposażenie karetki Gmina zakupi jeszcze w tym roku automatyczny masażer serca, który w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, posłuży do kompresji klatki piersiowej. Nowoczesne urządzenie zasilane bateria lub zewnętrznym źródłem energii 230V/12V automatycznie wykona masaż serca, zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Życzymy wszystkim mieszkańcom, aby karetka stała w gotowości i nikt z naszych mieszkańców nie potrzebował jej wzywać. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, to każdy pacjent musi wiedzieć, że on jest najważniejszą osobą na pokładzie karetki i załoga dołoży wszelkich starań, aby uzyskał właściwą pomoc medyczną – podkreślają służby ratownicze.

Fot. i inf. UG Wolbrom

Miechów - najnowsze informacje