Niegdyś tatuaż był kojarzony z elementem, które na zawsze będzie zdobić Twoje ciało. W obecnych czasach nie jest to jednak prawdą. Tatuaż można usunąć, nie jest to bezwarunkowa umowa, której nie da się rozwiązać. Nie ma co ukrywać, że może to jednak przysporzyć nieco kłopotu, jest kosztowne i czasochłonne, więc najlepszym wyborem będzie dokładne przemyślenie decyzji, dotyczącej dziary, aby nie musieć później wykonywać nieprzyjemnych zabiegów, mających na celu pozbycie się problemu. Jeśli jednak jest już za późno, a jedyne o czym marzysz, to jego zniknięcie, gdyż jest błędem młodości, którego się wstydzisz, jego wygląd nie odzwierciedla tego, czego chciałeś, gdyż codzienna pielęgnacja tatuażu po zrobieniu była wykonywana nieprawidłowo, bądź najzwyczajniej w świecie Ci się znudził, sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat usuwania tatuaży.
Czy jest to możliwe i skuteczne?
Jak już zostało to wcześniej wspomniane, decyzja powinna być dokładnie przemyślana, w przypadku trwałych tatuaży. Owszem, teraz mamy to udogodnienie, że możliwość usunięcia ich istnieje, lecz jest zależna od wielu czynników, takich jak między innymi wielkość dziary. Przez istnienie tych czynników, usuwanie nie zawsze wyjdzie tak, jak sobie zapragniesz. Można się pozbyć zarówno czarnego tuszu, jak i kolorowego, choć wszystkie zabiegi mogą pozostawić po sobie ślady, takie jak blizny czy zaczerwienienia, jeśli nie dbasz odpowiednio o swoją skórę. W przypadku usuwania laserowego, nie da się usunąć białego tuszu, gdyż laser nie wykrywa tego koloru.
Metody usuwania tatuażu
Istnieje wiele różnorakich metod, za pomocą których można usunąć tatuaż. Dzięki temu, każdy może znaleźć dla siebie odpowiednią metodę i to właśnie za jej pomocą usunąć tatuaż. Najdawniejszą z metod jest usuwanie chirurgiczne. Niestety zostawia ono blizny, a przy dużych tatuażach wymagany jest przeszczep skóry. Najpowszechniejsze jest laserowe usuwanie, wymaga ono dużego nakładu czasu, lecz jest znacznie lepsze dla skóry niż metoda chirurgiczna. Oprócz tego mamy również IPL, które nie dość, że może pozostawić blizny i przebarwienia, to dodatkowo jest czasochłonne. Istnieje także metoda, w której złuszczasz, chemicznie lub mechanicznie, naskórek, jest to jednak fatalny sposób, gdyż może w znaczny sposób uszkodzić naskórek. Ostatnią metodą jest elektrokoagulacja, podczas której stosuje się prąd, nie jest to z tego powodu odpowiednie dla wszystkich. Sposób dobry tylko na niewielkie tatuaże.
Dbanie po zabiegu
Bardzo istotnym jest, aby dbać o skórę, w miejscu w której był tatuaż, po usunięciu go, gdyż ma to znaczący wpływ na to, jak później będzie wyglądała skóra. Ważne, aby nie powstały ani blizny ani przebarwienia. Odpowiednia pielęgnacja skóry ma na celu przyspieszyć i ulepszyć proces gojenia. Zazwyczaj stosuje się preparat z antybiotykiem. Pod żadnym pozorem nie powinno się zrywać strupów. Jeśli decydujesz się na metodę laserową, przez pół roku nie wystawiaj tego miejsca na promieniowanie UV. Dużo zaleceń zależy od metody, którą wybierzesz, dlatego też najlepiej dopytać o to osobę, przeprowadzającą zabieg.