wtorek, 22 czerwca 2021 10:22

Oświęcim. Wyjątkowy dar trafił do zbiorów Muzeum Auschwitz (FOTO)

Autor Norbert Kwiatkowski
Oświęcim. Wyjątkowy dar trafił do zbiorów Muzeum Auschwitz (FOTO)

Nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS został przekazany do Muzeum Auschwitz. Ten niezwykły dar pochodzący z czasów II Wojny Światowej przekazał Tomasz Karaska za pośrednictwem Ambasady RP w Kopenhadze.

Do symbolicznego przekazania oryginalnego przedmiotu doszło 21 czerwca w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w obecności dyrektora Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywińskiego.

W oficjalnej notce przygotowanej przez Muzeum Auschwitz czytamy, że nieśmiertelnik z oznaczeniem, „SS T.Stuba K.L. Auschwitz / 816” należał do jednego z ponad 8 tysięcy członków załogi SS obozu KL Auschwitz.

Jedna część znaku tożsamości posiadała dwa otwory służące do przewleczenia sznurka bądź metalowego łańcuszka, który ułatwiał zawieszenie nieśmiertelnika na szyi. W razie śmierci jego nosiciela ta połówka zostawała przy zwłokach. Drugą część, po odłamaniu przekazywano zwierzchnikowi, np. dowódcy kompanii.

Tego typu zabytki są niezmiernie rzadkie. Można sobie wyobrazić, że członkowie załogi SS w pierwszym dogodnym momencie usuwali znaki mogące po wojnie zdradzić ich wcześniejszą przynależność do grupy zbrodniarzy. Jestem tym bardziej wdzięczny panu Tomszowi Karaskowi za wytropienie tego nieśmiertelnika i przekazanie go do naszych Zbiorów. Należy podkreślić, że do tej pory mieliśmy tylko jeden taki typu przedmiot − powiedział dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Na podstawie różnych szacunków można ustalić, że w 1941 r. załoga SS w KL Auschwitz liczyła około 700 członków, w czerwcu 1942 r. − około 2 tys., w kwietniu 1944 około 3 tys., natomiast w sierpniu 1944 r. − około 3,3 tys. esesmanów i nadzorczyń SS. Najwyższy stan został osiągnięty w połowie stycznia 1945 r. w związku z ostateczną ewakuacją KL Auschwitz i wyniósł on 4480 esesmanów i 71 nadzorczyń SS. Natomiast przez cały okres istnienia KL Auschwitz przewinęło się przezeń − jako członkowie załogi − ok. 8100-8200 esesmanów oraz ok. 200 nadzorczyń.

Nieśmiertelnik jednego z członków załogi SS Auschwitz Birkenau
Nieśmiertelnik jednego z członków załogi SS Auschwitz Birkenau

Źródło/Foto: Miejsce Pamięci I Muzeum - Auschwitz-Birkenau (Fot.: Marcin Inglot)

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje